Renata Barczyk - PHU START: Ceny pszenicy konsumpcyjnej na rynku krajowym ostatnio utrzymywały się na poziomie 870-920 zł/t. Za pszenicę k. 12,5% dostarczona do portu do końca kwietnia br można było otrzymać do 945 zł/t. Więcej…
Dodatkowo
Wysocy urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i rosyjscy spotkali się w środę w Genewie, aby omówić rosyjskie skargi, że sankcje Zachodu utrudniają eksport zboża i nawozów pomimo zawartej z ONZ umowy o zwiększeniu rosyjskich i ukraińskich dostaw towarów. „Dyskusje toczą się na bardzo konstruktywnym, profesjonalnym poziomie” – powiedział rzecznik ONZ. „Wyzwania są dość jasne, ale nie zamierzam wchodzić w szczegóły tego, co zostało omówione przy tym stole”.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:
Sierpniowa prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa zakłada, że wzrost globalnych zbiorów zbóż w sezonie 2021/22 będzie mniejszy niż wzrost konsumpcji (w obu przypadkach będą to wielkości rekordowo wysokie). Sierpniowy raport skorygował w dół o 26,5 mln ton światową produkcję wszystkich zbóż w nowym sezonie.
Przedświąteczny tydzień zaczyna się głęboką przeceną na rynkach akcji i surowców. Inwestorzy realizują zyski po informacji, że zmutowany (bardziej zakaźny) koronawirus rozprzestrzenia się na Wyspach Brytyjskich. Przypadki nowej mutacji patogena zdiagnozowano też w innych miejscach zmuszając kolejne kraje do drastycznych ograniczeń w działalności gospodarczej. Wprawdzie szczepienia zaczęły się lub za parę dni zaczną na świecie, to jednak przyniosą one oczekiwany efekt (odporność populacyjną) dopiero w drugiej połowie 2021 roku. W najbliższych miesiącach jedyną skuteczną bronią na Covid-19 pozostanie izolacja społeczna, ponieważ systemy ochrony zdrowia wielu krajów (też u nas) załamał się już przy II fali.
Andrzej Bąk - eWGT
Źródło cen: www.barchart.com
W poniedziałek przeceny przetoczyły się przez globalne rynki akcji i surowców. Kilkuprocentowe spadki głównych indeksów giełdowych były powszechne. Jeszcze mocniej traciły surowce energetyczne (w tym ropa) i metale. Na tym tle spadek notowań zbóż i soi, z poziomów wywindowanych wcześniej do długookresowych maksimów, nie jest duży. Tym bardziej, że jak zwykle to się dzieje w chwilach niepokoju mocno zyskał na wartości dolar (mniej konkurencyjny amerykański eksport).
W tym tygodniu rynki rolnicze były napędzane siłą kompleksu sojowego.
Wiele obszarów amerykańskich upraw otrzymało potrzebne opady, łagodząc obawy o perspektywy kukurydzy i soi, dla których jednak kluczowym miesiącem będzie lipiec. Ropa kontynuowała w środę spadki i dotarła do poziomu ważnego wsparcia technicznego w okolicy 42-43 USD/baryłkę ropy WTI (najniżej od pół roku). Śladem taniejącej ropy osłabia się rosyjski rubel, wzmacniając konkurencyjność eksportu zbóż z tego kraju i zachęcając rolników do sprzedaży (wyższe ceny w rublach). W tym miejscu warto zauważyć, że Rosja posiada jeszcze bliskie rekordowym zapasy pszenicy.
W Chicago notowania zbóż i soi spadły na początku tygodnia pod wpływem prognoz zapowiadających lepszą pogodę, ale też po publikacji piątkowego raportu CFTC, który pokazał dużą skalę redukcji krótkich pozycji spekulacyjnych w zbożach. Pszenica SRW straciła w poniedziałek 2,2%, zakrywając na wykresie lukę, która powstała za sprawą 6% wybicia w poniedziałek 1-maja. Kukurydza potaniała wczoraj o 1,4%, a soja o 0,7%, pod wpływem spowolnienia w eksporcie, na co wskazują cotygodniowe dane o wysyłkach eksportowych. Jednak skala spadków ograniczona została przez prowzrostowe dane napływające z Chin. Publikowane wczoraj dane pokazały silny wzrost importu soi przez Chiny, a najnowsze krajowe prognozy mówią też o 3,9% spadku zbiorów kukurydzy w tym kraju, do nadal olbrzymich 211,5 mln t.
Pozycja (netto) inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 11.04.2017 (zmiana tygodniowa pozycji):
Pozycja krótka netto:
Chicago-pszenica (SRW): -134.459 (+3.685);
Chicago-kukurydza: -158.417 (-8.130);
Chicago-olej sojowy: -50.706 (-11.910);
Chicago-soja: -29.733 (-30.456);
Pozycja długa netto:
Chicago-śruta sojowa: +7.536 (-6.406).
(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.
Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: CFTC
Źródło: CFTC