Pobierz historyczne dane tygodniowe: Pszenica Żyto
Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w grudniu po raz siódmy z rzędu. Dalszy wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen zbóż, olejów roślinnych, przetworów mlecznych i w minimalnym zakresie mięsa. Jedynie wchodzące w skład indeksu ceny cukru odnotowały minimalny spadek.
Więcej…
Próby rządu rosyjskiego mające na celu powstrzymanie wzrostu krajowych cen pszenicy wywołały gwałtowny wzrost cen światowych, który zniwelował wprowadzone pierwotnie cła eksportowe na poziomie 25 euro za tonę pszenicy (od 15 lutego). Stąd w piątek ogłoszone zostały kolejne kroki w postaci podwojenia stawki na pszenicę (do 50 eur/t) od połowy marca i nałożenia ceł także na kukurydzę i jęczmień. Więcej…
Rzepak zamknął tydzień stratą o blisko 2%, a wynikało to z czwartkowej i piątkowej przeceny (łącznie o ok. 10 euro). Rzepakowi zaszkodziła korekta na rynku olejów roślinnych. Olej palmowy potaniał w Kuala Lumpur o prawie 11% w minionym tygodniu, a olej sojowy w Chicago stracił w tym czasie 4%. Więcej…
Ceny średnie krajowe większości zbóż rosły w krajowych punktach skupu w okresie 4 - 10.01.2021 r. Wzrosty ceny średniej były zróżnicowane, a w skrajnym przypadku przekroczyły 3%. Liderem w gronie drożejących zbóż była pszenica konsumpcyjna (+3,2%) oraz jęczmień browarniany (+2,8%).
Więcej…