Uwaga! Materiały do pobrania, zawierające zebrane lub opracowane przez e-WGT dane, chronione są prawem autorskim. Materiały te można wykorzystywać z podaniem źródła wyłącznie na własne potrzeby (w celach niekomercyjnych). Każde inne użycie tych materiałów wymaga uzyskania od e-WGT zgody na piśmie.

Pobierz historyczne dane tygodniowe: Pszenica Żyto

Pszenica konsumpcyjna Żyto konsumpcyjne
Kliknięcie na wykres spowoduje otwarcie okna z archiwalnymi informacjami rynkowymi e-WGT z danego tygodnia.

 


Ceny zbóż w kraju według MRiRW - tydzień 30.09 - 06.10 2019 (2019-10-14)

  Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia) Więcej…


Ceny zbóż w UE i w kraju - porównanie (2019-10-14)

Więcej…


Wielomiesięczne maksima notowań zbóż i soi w Chicago po osiągnięciu częściowego porozumienia na linii USA-Chiny (2019-10-11)

Pod koniec tygodnia uwaga rynków skupiona była na rozpoczętych w czwartek dwudniowych negocjacjach handlowych USA-Chiny w Waszyngtonie. W piątek po spotkaniu z wicepremierem ChRL Liu He, który przewodniczył chińskiej delegacji osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia - poinformował w piątek prezydent USA Donald Trump. Wstępne porozumienie dotyczy eksportu produktów rolnych, własności intelektualnej i usług finansowych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - powiedział dziennikarzom Trump. Rynki, zwłaszcza rolne, zareagowały entuzjastycznie na te informacje. Notowania zbóż wzrosły w piątek w Chicago o kilka procent i z nawiązką odrobiły czwartkową przecenę wywołaną miesięczną prognozą USDA. Swoje wielomiesięczne maksima poprawiła także soja. Więcej…


Notowania zbóż i oleistych rosną w piątkowe południe w nadziei na porozumienie na linii USA-Chiny (2019-10-11)

Czwartkowy raport USDA schodzi dzisiaj na drugi plan, ustępując miejsca negocjacjom handlowym USA z Chinami. Nadzieja na wypracowanie amerykańsko-chińskiego porozumienia napędza w piątek popyt na szeroką gamę aktywów. Rosną ceny surowców (w tym ropy), akcji, ale też nasion oleistych i zbóż. W czwartek rozpoczęła się kolejna runda dwustronnych negocjacji handlowych, a dzisiaj amerykański prezydent spotyka się z wicepremierem Chin Liu He. Dobra wola ze strony Chin przełożyła się na duże zakupy amerykańskiej soi w ostatnich tygodniach. Więcej…


Kontrakty na zboża traciły w czwartek na wartości pod wpływem lepszych od oczekiwań prognoz USDA (2019-10-11)

Kukurydza w Chicago straciła wczoraj 3,5%, pszenica 1,5%, ciągnąc o blisko 1% w dól unijne kontrakty. W czwartek kolejny już raz Amerykański Departament Rolnictwa zaskoczył uczestników rynku, podnosząc swoje prognozy plonowania kukurydzy w USA. Wprawdzie USDA zakłada teraz minimalnie mniejszą krajową produkcję kukurydzy, ale rynek oczekiwał dużo większych cięć. Tylko O,5 mln korekta w dół amerykańskich zbiorów wynika z mniejszego areału, zrekompensowanego w dużym stopniu lepszym plonowaniem (w stosunku do prognozy z września). Średnią wydajność podniesiono z 168,2 do 168,4 buszla/akr, obniżając jednocześnie zebrany obszar o tylko 0,2 mln akrów.
Więcej…