Uwaga! Materiały do pobrania, zawierające zebrane lub opracowane przez e-WGT dane, chronione są prawem autorskim. Materiały te można wykorzystywać z podaniem źródła wyłącznie na własne potrzeby (w celach niekomercyjnych). Każde inne użycie tych materiałów wymaga uzyskania od e-WGT zgody na piśmie.

Pobierz historyczne dane tygodniowe: Pszenica Żyto

Pszenica konsumpcyjna Żyto konsumpcyjne
Kliknięcie na wykres spowoduje otwarcie okna z archiwalnymi informacjami rynkowymi e-WGT z danego tygodnia.

 


W grudniu światowe ceny żywności były najwyższe od 2014 roku (2021-01-18)

Według Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowe ceny artykułów spożywczych wzrosły w grudniu po raz siódmy z rzędu. Dalszy wzrost indeksu cen żywności był konsekwencją wyższych cen zbóż, olejów roślinnych, przetworów mlecznych i w minimalnym zakresie mięsa. Jedynie wchodzące w skład indeksu ceny cukru odnotowały minimalny spadek.
Więcej…


Rosja zostrza restrykcje w eksporcie zbóż (2021-01-18)

Próby rządu rosyjskiego mające na celu powstrzymanie wzrostu krajowych cen pszenicy wywołały gwałtowny wzrost cen światowych, który zniwelował wprowadzone pierwotnie cła eksportowe na poziomie 25 euro za tonę pszenicy (od 15 lutego). Stąd w piątek ogłoszone zostały kolejne kroki w postaci podwojenia stawki na pszenicę (do 50 eur/t) od połowy marca i nałożenia ceł także na kukurydzę i jęczmień. Więcej…


Korekta cen rzepaku w końcówce tygodnia - wykresy notowań kontraktów na oleiste i zboża (2021-01-18)

Rzepak zamknął tydzień stratą o blisko 2%, a wynikało to z czwartkowej i piątkowej przeceny (łącznie o ok. 10 euro). Rzepakowi zaszkodziła korekta na rynku olejów roślinnych. Olej palmowy potaniał w Kuala Lumpur o prawie 11% w minionym tygodniu, a olej sojowy w Chicago stracił w tym czasie 4%. Więcej…


Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 15.01.2021: (2021-01-16)

Więcej…


Ceny pszenicy są w Polsce najwyższe od połowy 2013 roku (2021-01-15)

Ceny średnie krajowe większości zbóż rosły w krajowych punktach skupu w okresie 4 - 10.01.2021 r. Wzrosty ceny średniej były zróżnicowane, a w skrajnym przypadku przekroczyły 3%. Liderem w gronie drożejących zbóż była pszenica konsumpcyjna (+3,2%) oraz jęczmień browarniany (+2,8%).
Więcej…