2020-10-09Maklerzy e-WGT relacjonują
Ceny na krajowym rynku zbóż - handlowcy e-WGT relacjonują

Renata Barczyk - PHU START: Na światowych giełdach rosną ceny zbóż i śruty sojowej. Odbija się to na krajowym rynku. Zwłaszcza na cenie pszenicy konsumpcyjnej 12,5% białka, która w ciągu miesiąca wzrosła o 80-90 zł/t (porównując ceny w portach).  Więcej…

Koronawirus przecenił towary i akcje na początku tygodnia

W poniedziałek przeceny przetoczyły się przez globalne rynki akcji i surowców. Kilkuprocentowe spadki głównych indeksów giełdowych były powszechne. Jeszcze mocniej traciły surowce energetyczne (w tym ropa) i metale. Na tym tle spadek notowań zbóż i soi, z poziomów wywindowanych wcześniej do długookresowych maksimów, nie jest duży. Tym bardziej, że jak zwykle to się dzieje w chwilach niepokoju mocno zyskał na wartości dolar (mniej konkurencyjny amerykański eksport).

Rosnąca liczna zachorowań na Covid-19 zbliża poszczególne kraje do wprowadzania restrykcji, a to budzi obawy o globalny popyt i rozwój gospodarczy. Ponownie jako pierwsza problemy odczuwa branża turystyczna. Ograniczenia w podróżowaniu to mniejszy popyt na paliwa, ropa wczoraj straciła ok. 4%.

Fundusze hedgingowe sprzedały wczoraj w Chicago ok.: 35 tys. kontraktów na kukurydzę, 20 tys. na pszenicę i 16,5 tys. na soję.

Także w poniedziałek USDA poinformował o nowej sprzedaży eksportowej 132 tys. ton soi do Chin, tyle samo soi do Pakistanu i 171 tys. ton tych nasion do anonimowego odbiorcy.

Egipt wykorzystuje przeceny, aby ponownie ogłosić przetarg na pszenicę z dostawą między 21 a 30 listopada.Wyniki powinny być znane dzisiaj. Na ostatnim przetargu jeden ładunek pszenicy przypadł Polsce.

Ukraińskie Ministerstwo Gospodarki dokonało wczoraj korekty w dół produkcji pszenicy z 26,9 do 25,1 mln ton (27 mln ton USDA) i jęczmienia z 8,8 do 7,8 mln ton. 

 
 
Zamknięcie notowań z 21-09-2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com