Renata Barczyk - PHU START: Ceny pszenicy konsumpcyjnej na rynku krajowym ostatnio utrzymywały się na poziomie 870-920 zł/t. Za pszenicę k. 12,5% dostarczona do portu do końca kwietnia br można było otrzymać do 945 zł/t. Więcej…
Wysocy urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i rosyjscy spotkali się w środę w Genewie, aby omówić rosyjskie skargi, że sankcje Zachodu utrudniają eksport zboża i nawozów pomimo zawartej z ONZ umowy o zwiększeniu rosyjskich i ukraińskich dostaw towarów. „Dyskusje toczą się na bardzo konstruktywnym, profesjonalnym poziomie” – powiedział rzecznik ONZ. „Wyzwania są dość jasne, ale nie zamierzam wchodzić w szczegóły tego, co zostało omówione przy tym stole”.
Uzyskaj analizę rynkową Pro Farmer, która nie jest dostępna online — rozpocznij subskrypcję próbną o wartości 1 USD już dziś. Podpisz tutaj.
Skargi Moskwy wyprzedzają prawdopodobne dyskusje mające na celu przedłużenie początkowej 120-dniowej umowy umożliwiającej ukraiński eksport z Morza Czarnego. Jak pisaliśmy w „First Thing Today”, rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że jego kraj i świat rozwijający się zostały „oszukane” przez umowę dotyczącą eksportu zboża pośredniczoną przez ONZ, obiecując, że zrewiduje swoje warunki, aby ograniczyć kraje, które mogą przesyłki. Putin powiedział, że ukraiński eksport zboża nie trafiał do najbiedniejszych krajów świata, jak pierwotnie planowano.
ONZ stwierdziła, że umowa eksportowa jest operacją komercyjną, a nie humanitarną, napędzaną przez rynek. „Ta inicjatywa ma na celu obniżenie światowych cen na poziomie hurtowym i to właśnie widzimy” – powiedział przedstawiciel ONZ.