Analizowany tydzień przyniósł lekką korektę w dół cen średnich krajowych 7 zbóż na 11 raportowanych przez Min. Rol. Warto zauważyć, że spadek ceny średniej dotyczył najczęściej tych zbóż, które tydzień wcześniej ustanowiły swoje nowe wieloletnie maksima.
Przeceny najczęściej mieściły się w zakresie 1-10 zł/t i dotyczyły (od najmniejszej przeceny) jęczmienia konsumpcyjnego (801 zł/t), pszenżyto (772 zł/t), pszenicy paszowej (834 zł/t), żyta konsumpcyjnego (715 zł/t) i kukurydzy (715 zł/t). Większy spadek ceny średniej zaliczyło żyto paszowe (-14 zł, do 711 zł/t) oraz jęczmień browarniany (-26 zł, do 805 zł/t).
Do będących w mniejszości zbóż drożejących należał owies (paszowy-782 zł/t i konsumpcyjny-771 zł/t), pszenica konsumpcyjna (833 zł/t) i jęczmień paszowy (822 zł/t). Wzrosty tygodniowe ceny średniej były najczęściej kilkuzłotowe (1-4 zł/t) i tylko owies konsumpcyjny podrożał o kilkanaście (15) zł/t, do 771 zł/t.
Ciekawie wygląda porównanie cen średnich w skali roku. Wzrosty cen dla kukurydzy pszenicy, żyta konsumpcyjnego i jęczmienia paszowego mieszczą się w zakresie 19%-23%. Są też zboża, które podrożały dużo bardziej, a rekordzistą jest owies paszowy (+57%) i konsumpcyjny (39%).
Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło Min. Rol.
Ceny pszenicy w kraju:
Notowania pszenicy w Paryżu:
Szczegółowe dane:
Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących:
ZAKUPY ZBÓŻ:
(Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)
CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:
Źródło: Min. Rol.