Ceny zbóż w kraju - według Ministerstwa Rolnictwa

Tydzień 23-29.10.2017 przyniósł dalszy spadek cen kukurydzy, za którą płacono średnio w kraju 596 zł/t (14 zł/t mniej niż tydzień wcześniej). Śladem kukurydzy taniał także jęczmień paszowy i konsumpcyjny oraz pszenica paszowa.

O ile cena średnia krajowa jęczmienia obniżyła się o kilkanaście złotych za tonę, to wycena pszenicy paszowej spadła aż o 51 zł/t, do 617 zł/t. Co ciekawe dane Min. Rol pokazały, że spadek ceny ziarna paszowego pszenicy dotyczył głównie makroregionu północno-zachodniego, gdzie cena średnia zmniejszyła się z 677 do 597 zł/t (-12%). W pozostałych dwóch makroregionach odnotowano kilkuzłotowe zmiany (w górę lub w dół) ceny średniej, do 662 zł/t - w makroregionie centralno-wschodnim i do 641 zł/t - w makroregionie południowym.
Pozostałe zboża podrożały w analizowanym tygodniu o kilka, a w przypadku pszenicy konsumpcyjnej i jęczmienia browarnianego o kilkanaście złotych za tonę (średnio w kraju). Cena średnia krajowa owsa paszowego pozostała na niezmienionym poziomie.
Pszenica konsumpcyjna zdecydowanie podrożała w makroregionie  centralno-wschodnim (z 663 do 684 zł/t)  i o tylko kilka złotych za tonę w makroregionie południowym (do 648 zł/t) oraz północno-zachodnim (do 665 zł/t).
W strukturze zakupów wzrósł udział pszenicy konsumpcyjnej (z 29% do 38%), spadł kukurydzy (z 39% do 32%), a zakupy ziarna paszowego pszenicy pozostały na zbliżonym do poprzedzającego tygodnia poziomie (19%).

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło: Min. Rol.

 

Ceny średnie tygodniowe pszenicy (Min. Rol. i tabela ofert ewgt):

 

 

 

SZCZEGÓŁOWE DANE:

 

Średnie ceny (bez VAT) w przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2016 i 2015:

Źródło: Min. Rol.