Ceny paliw pozostają stabilne na początku października

Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen detalicznych oleju napędowego i benzyn na krajowych stacjach paliw. Za litr ON trzeba zapłacić średnio 4,99 zł - czwarty tydzień z rzędu, podczas gdy benzyna 95-oktanów ponownie została wyceniona na 4,96 zł/l. W skali tygodnia praktycznie nie uległa zmianie cena benzyny w hurcie, ale zdecydowanie (8 gr/l) potaniał olej napędowy. Pozwoliło to na zmniejszenie ujemnej średniej marży uzyskiwanej ze sprzedaży litra oleju napędowego. Jednocześnie marża ze sprzedaży Pb95 zmniejszyła się do tylko 4 groszy na litrze.

Na giełdowym rynku ropy mamy za sobą drugi z rzędu tydzień silnych spadków notowań, które sprowadziły ceny do poziomu najniższego od początku września. Arabia Saudyjska przywróciła dostawy ropy na poziomie nawet wyższym niż przed zamachem terrorystycznym na rafinerie z 14-września. Konflikt na linii USA-Iran ucichł, a inwestorzy większą uwagę przywiązują do strony popytowej rynku. Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła też umocnienie złotego do dolara, co dodatkowo obniża koszt zakupu surowca przez krajowe rafinerie.

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 02-10-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,29 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,96 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,99 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,98 zł/l (+1 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 19 groszy, w ostatnim tygodniu (40) marża spadła do 4 groszy.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 12 groszy, ale w ostatnim tygodniu (40) marża ujemna sięga 2 groszy (tydzień wcześniej wyniosła minus 7 groszy).

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

Ceny hurtowe diesla są o ok. 10 groszy na litrze wyższe niższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen, w cenie jest VAT):

 

 

 

Rynek ropy (na 04-10-2019)

Na giełdowym rynku ropy mamy za sobą drugi z rzędu tydzień silnych spadków notowań, które sprowadziły ceny do poziomu najniższego od początku września. Baryłka ropy Brent staniała w ciągu tygodnia o blisko 6%, a w piątek płacono za nią 58 USD. Od szczytu z 16-września, czyli pierwszej sesji po ataku na wielką saudyjską rafinerię ropa WTI potaniała o 16%, ropa Brent o 15,5%. Zmalały obawy o światową podaż surowca, ponieważ Arabia Saudyjska w ciągu kilku tygodni przywróciła dostawy ropy na poziomie nawet wyższym niż przed zamachem terrorystycznym na rafinerie (14-września). Konflikt na linii USA-Iran ucichł, a inwestorzy większą uwagę przywiązują do strony popytowej rynku. A ta budzi obawy wraz z napływającymi systematycznie kiepskimi danymi z amerykańskiej i europejskiej gospodarki. Wymienione czynniki skłoniły kapitał spekulacyjny do masowej sprzedaży kontraktów na ropę WTI w tygodniu kończącym się 1-października (patrz wykres).

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła też umocnienie złotego do dolara, co dodatkowo obniża koszt zakupu surowca przez krajowe rafinerie i koszt importu paliw gotowych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że importujemy aż 27% ON i 8% benzyn (dane za I kw. 2019).   

 

 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: