Ceny paliw wzrosły nieco w ostatnim tygod

Litr najpopularniejszej benzyny Pb95 kosztuje średnio 4,76 zł, czyli o 2 grosze mniej niż tydzień wcześniej. Olej napędowy nie zmienił swojej ceny średniej i wyceniony został na 5,03 zł/l (ceny z 13 lutego). Ostatni tydzień przyniósł wzrosty cen paliw w hurcie z powodu wysokiego kursu dolara (euro i innym walutom szkodzą problemy wynikające z Brexitu). Ceny hurtowe będą zapewne nadal rosnąć, ponieważ druga część minionego tygodnia przyniosła 5% wzrosty i w konsekwencji wybicie notowań ropy Brent z trwającej ponad miesiąc konsolidacji (trend boczny).

 

Przypominam, że ropa taniała systematycznie od początku października, do Świąt Bożego Narodzenia, tracąc w tym czasie 40% swojej wyceny. Nasze rafinerie nie nadążały wtedy z obniżaniem cen hurtowych, a stacje paliw ignorowały przeceny w hurcie. W efekcie marże na litrze ON i Pb95 sięgały nawet 55-60 groszy. Zwykle jest to kilkanaście groszy na litrze. W I dekadzie stycznia notowania surowca odrobiły ok. 1/3 wcześniejszych spadków, wymuszając wyższe ceny w hurcie (patrz wykres). Końcówka tygodnia przyniosła powrót do trendu wzrostowego w notowaniach ropy po ponad miesięcznej stabilizacji.

Wypada mieć nadzieję, że państwowe rafinerie i należące do nich stacje paliw zrezygnują z części mocno zawyżonych w ostatnich miesiącach marż. 

Od kilku miesięcy piszemy na e-WGT o abstrakcyjnych cenach paliw, teraz zauważają to również inni - Zawyżone ceny paliw w Polsce. Możemy to zmienić

 

 

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 06-02-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb 98: 5,09 zł/l (0 gr/l);
• Pb 95: 4,78 zł/l (+3 gr/l);
• ON: 5,01 zł/l (+1 gr/l);
• LPG: 2,19 zł/l (-2 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 40 groszy.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 29 groszy.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

 

Porównanie zmian cen paliw w skali roku:

 

 

PORÓWNANIE CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE I DETALU:

 

 

 

 

 

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen-w cenie jest VAT):

 

 

 

 

Rynek ropy:

Ropa mocno podrożała w pierwszej dekadzie stycznia, po tym jak w okolicy Świąt Bożego Narodzenia jej notowania spadły do długoterminowych minimów. Spadki trwały 3 miesiące i obniżyły notowania ropy o 40%. W I dekadzie stycznia cena surowca odrobiła już ok. 1/3 wcześniejszej przeceny, ale ostatnie trzy tygodnie przyniosły stabilizację na rynku.

Przyczyna wzrostów z początku miesiąca tkwi w ograniczeniu wydobycia przez kraje OPEC i Rosję. Dla przeciwwagi kolejne rekordy produkcji (11,9 mln baryłek dziennie) ustanawiają w ostatnich trzech tygodniach Stany Zjednoczone, co zmniejsza presję wzrostową, obok danych pokazujących spowolnienie w chińskiej gospodarce (mniejszy popyt na surowce).

Od 4 tygodni notowania giełdowe surowca poruszają się w okolicy 61 usd/b (Brent) i 53 usd/b (WTI).

 

Notowania ropy Brent:

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen:

Ceny na stacja paliw - e-petrol;

Ceny hurtowe powiększone o VAT - PKN Orlen;

Notowania giełdowe ropy - www.barchart.com