Mimo cięcia prognoz dla Francji, rosną perspektywy plonowania pszenicy w UE

MARS (jednostka monitorująca uprawy w UE), w swoim lipcowym raporcie opublikowanym w poniedziałek, skorygował nieco w górę, wcześniejsze prognozy plonów średnich pszenicy miękkiej dla całej Unii Europejskiej. Obecnie oczekuje się plonowania pszenicy miękkiej na poziomie 6,1 t/ha (średnio w UE), w porównaniu do 6,07 t/ha w czerwcowej prognozie. MARS podniósł swoje czerwcowe prognozy plonów średnich, także dla kukurydzy (+1%) i żyta (+0,5%), do odpowiednio 7,42 t/ha – kukurydza i 3,79 t/ha – żyto. Jednocześnie minimalnie zmalały oczekiwania średnich plonów w UE dla jęczmienia, pszenżyta, pszenicy durum oraz rzepaku.

Warto w tym miejscu zauważyć, że poza pszenżytem wszystkie raportowane uprawy (patrz tabela) powinny plonować powyżej średniej pięcioletniej. Średni plon dla zbóż szacowany jest na 5,52 t/ha – 3,9% lepiej od średniej pięcioletniej. Pszenica (razem) powinna plonować na poziomie 5,85 t/ha – 4,4% powyżej średniej, a kukurydza (po słabym ubiegłym roku) powinna dać średni plon na poziomie 7,42 t/ha – 7,1% lepiej od średniej.

MARS obniżył swoje oczekiwania wydajności pszenicy we Francji, do 7,37 t/ha. Oznacza to spadek o 6,9% w stosunku do rekordowego ubiegłego roku, ale nadal nieco powyżej średnie z 5 lat. Prognoza ta jest ciągle lepsze od oficjalnych szacunków płynących z tego kraju i od ostatnich prognoz prywatnych firm analitycznych. Ostatnia prognoza francuskiego Min. Rol. opiewa na bo 7,07 t/ha.

W Niemczech, MARS nie zauważa żadnych poważnych przeszkód dla wypełnienia ziarna zbóż ozimych i jarych, mimo nie najlepszych warunków pogodowych w czerwcu. Prognoza plonowania niemieckiej pszenicy pozostała niezmieniona od czerwca i zbliżona do średniej pięcioletniej.

Lepsze perspektywy plonów pszenicy zauważono w Europie Wschodniej i na Półwyspie Iberyjskim.

W przypadku Polski, MARS zapowiada wydajność zbóż ozimych poniżej średniej wieloletniej, ale zboża jare, dzięki korzystnym warunkom pogodowym, powinny plonować powyżej przeciętnej.



Szczegółowe dane:


Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
https://ec.europa.eu/jrc/sites/default/files/jrc-mars-bulletin-vol24-no7.pdf