Ceny zbóż na Matif i ceny rzepaku spadały w minionym tygodniu, po tym jak wzbiły się na swoje 1-miesięczne maksima pod wpływem eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i drogiej ropie.
W konsekwencji cena pszenicy z dostawą we wrześniu spadła o blisko 12 euro (-6,2%) w skali tygodnia, do 196 eur/t w piątek. Dzień wcześniej cena pszenicy z dostawą we wrześniu była nawet nieco niższa i osiągnęła swoje historyczne minimum.
Cena kukurydzy z dostawą w listopadzie zaliczyła cztery sesje spadkowe z rzędu i dopiero w piątek minimalnie odbiła w górę do 199 eur/t. W konsekwencji kukurydza potaniała w skali tygodnia o 4,5 euro (-4,1%).
Matif (czarna linia) i w Chicago (niebieska linia i lewa oś - usd za 100 buszli)
Cena rzepaku na Matif z dostawą w sierpniu spadła o 31 euro (-6,2%) w skali tygodnia do 474 eur/t. Rzepak, podobnie jak cały kompleks oleistych mocno taniał śladem lawinowej przeceny na rynku ropy.
Notowania unijnych zbóż naśladowały trend spadkowy obowiązujący na giełdzie w Chicago, a dodatkowa presja spadkowa pochodziła w kolejnych rekordów wycen euro/dolara.
Wspólna waluta była w piątek najdroższa od października 2021 roku, ponieważ kurs euro do dolara przekroczył poziom 1,17. Warto zauważyć, że również kurs USD/PLN ustanowił w czwartek najniższy poziom od 4 lat, spadając poniżej 3,63 zł za dolara. Pogarsza to jeszcze bardziej konkurencyjność naszej i unijnej pszenicy na światowych rynkach. Jednocześnie coraz tańszym staje się import kukurydzy, rzepaku i olejów roślinnych, które konkurują na rynku z krajowymi dostawcami.
Ceny zbóż w Chicago spadły mocno w minionym tygodniu. Najbliższa seria kukurydzy potaniała o 2,6%, a pszenicy SRW aż o 6,8%. Blisko 4% przecenę zaliczyła również soja. Spadki wywołane były najpierw ogłoszeniem rozejmu na Bliskim Wschodzie i taniejącą ropą, a w kolejnych dniach sprzyjającą pogodą na głównych terenach amerykańskich upraw.
Matif (czarna linia) i w Chicago (niebieska linia i lewa oś - usd za 100 buszli)
Presję na cały rynek surowcowy wywierała lawinowa przecena na rynku ropy naftowej z początku minionego tygodnia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ropa Brent runęła w dół o ok. 15% w poniedziałek i wtorek, a w kolejnych dniach jej notowania zaczęły się stabilizować na poziomach niższych od tych sprzed ataku Izraela na Iran. Automatycznie pociągnęło to w dół ceny surowców do produkcji biopaliw, w tym olejów roślinnych, nasion oleistych (biodiesel) i zbóż (w USA aż 35% zebranej kukurydzy przetwarza się na etanol).
Początek poniedziałkowych notowań – 30.06.2025
W poniedziałek (30.06.2025) w południe ceny kontraktów na unijne zboża oscylują wokół piątkowego zamknięcia, ale rzepak traci na wartości ok. 3 euro. W Chicago tylko stara kukurydza drożeje minimalnie podczas gdy pszenica i nowy zbiór kukurydzy tanieje (sesja nocna). Jednocześnie kurs euro do dolara pozostaje przy swoich kilkuletnich maksimach, co wywiera stałą presję spadkową na ceny kontraktów w Paryżu.
Andrzej Bąk
Źródło cen: Euronext-Paryż (MATIF), CBoT, barchart.com