W czerwcowym biuletynie MARS (jednostka monitorująca unijne uprawy). Jednocześnie pogorszyły się perspektywy plonowania rzepaku. Opublikowane w czerwcu prognozy plonów średnich pszenicy i jęczmienia zostały podniesione dla Polski, a dla kukurydzy pozostały bez zmian w stosunku do oczekiwań sprzed miesiąca (patrz tabela).
Po czerwcowej aktualizacji oczekiwany plon średni pszenicy jest wyższy niż przed rokiem, a wydajność jęczmienia oczekiwana jest na poziomie lepszym niż w 2024 roku i powyżej średniej 5-letniej.
„W okresie sprawozdawczym panowała korzystna pogoda. Opad deszczu obserwowany w większości regionów, poprawił wilgotność wierzchniej warstwy gleby, podczas gdy niższe niż zwykle temperatury spowolniły zaawansowaną fenologię upraw z poprzednich miesięcy i zapewniły dobre warunki do kwitnienia zbóż ozimych i wczesnego wypełniania ziarna, przy ograniczonym ryzyku presji chorób.
Na początku maja odnotowano późny okres chłodu, charakteryzujący się dwoma do trzech dni z minimalnymi temperaturami poniżej zera w północnej i wschodniej Polsce.
Podczas gdy wpływ na zboża ozime był ograniczony, ponieważ uprawy nie osiągnęły jeszcze krytycznych stadiów reprodukcyjnych, rzepak zostały negatywnie dotknięte lokalnie. W związku z tym nieznacznie obniżyliśmy nasze oczekiwania dotyczące plonów rzepaku, podczas gdy nasze prognozy plonów zbóż ozimych zostały nieznacznie skorygowane w górę.
Uprawy jare i letnie są w przyzwoitym stanie. Ich prognozy dotyczące plonów pozostają zgodne z trendami historycznymi”.
Andrzej Bąk
Źródło: Komisja Europejska