Miniony tydzień zaczął się wprawdzie od skorygowania piątkowego wybicia notowań zbóż i oleistych (podobnie jak na rynku ropy), ale w kolejnych dniach pojawiło się kilka czynników prowzrostowych.
Czy jednak problemy pogodowe będą się utrzymywać nadal, by przynajmniej zrównoważyć spadkowy wpływ zbliżających się, a w niektórych miejscach (USA) rozpoczętych już zbiorów?
Wielką niewiadomą dla cen zbóż jest trwający konflikt na Bliskim Wschodzie i będąca teraz w jego cieniu wojna na Ukrainie. O ile bardzo możliwy dalszy wzrost cen ropy (na razie sięgnął on ok. 10%) będzie wspierał ceny olejów roślinnych a za nimi rzepaku, to wpływ na ceny zbóż nie jest już taki pewny.
Środa była kluczowa dla notowań pszenicy
Minona środa upłynęła pod znakiem silnego odbicia cen pszenicy w Chicago. Ceny wzrosły o ponad 4% na zamknięciu sesji, co było spowodowane pogorszeniem kondycji upraw pszenicy ozimej i intensywnymi opadami deszczu spowalniającymi zbiory. Odbicie spowodowało przełamanie poziomów oporu technicznego, co wywołało ponowne zakupy spekulacyjne i jeszcze mocniej podniosło ceny.
Unijna pszenica naśladowała zachowanie tego zboża w Chicago, a wzrostom w Paryżu sprzyjało osłabienie euro wobec dolara. Na Matif ceny pszenicy ciągnęły w górę notowania kukurydzy.
W minionym tygodniu pogorszenie kondycji upraw zaraportował również FranceAgrimerr. Pomogło to unijnym zbożom wspiąć się na 1-miesięczne szczyty.
W konsekwencji wycena paryskiego kontraktu na kukurydzę z dostawą w listopadzie wzrosłą o ponad 10 euro (5,2%) w skali tygodnia do 207,5 eur/t na piątkowym zamknięciu. Jednocześnie wrześniowy kontrakt na pszenicę podrożał w skali tygodnia o 5,25 euro do 208 eur/t.
Rzepak kosztuje od piątku ponad 500 eur/t na Matif
Rzepak kosztuje już ponad 500 eur/t na Matif. Oznacza to, że nasiona rzepaku z tegorocznych zbiorów wyceniane są teraz najwyżej w historii notowań tego terminu dostawy na giełdzie Matif.
Rzepak mocno drożeje w Paryżu od początku czerwca, kiedy to jego notowania wahały się w okolicy 475 eur/t. Wsparciem dla cen rzepaku w poprzednim tygodniu były skokowe wzrosty oleju sojowego, a za nimi też innych olejów i kanadyjskiej canoli po tym jak administracja Donalda Trumpa obiecała zwiększyć obligatoryjne limity mieszania oleju sojowego z dieslem.
Ostatnie dni przyniosły silne wzrosty notowań unijnego rzepaku na giełdzie Euronext-Paryż (Matif). Kontrakt na nasiona rzepaku z dostawą w sierpniu podrożał w tym tygodniu o 11 euro, zaliczając od wtorku 4 sesje wzrostowe z rzędu. W konsekwencji kontrakt ten zamknął piątek ceną 505,25 eur/t, co było historycznym zamknięciem dla tej konkretnej serii serii.
Jednocześnie na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej rzepak jest teraz najdroższy od marca tego roku.
Rzepakowi, podobnie jak całemu kompleksowi oleistych, pomagają wysokie ceny ropy, będące konsekwencją eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie.
W piątek 13-czerwca rzepak otrzymał paliwo do wzrostów w postaci 8% odbicia na rynku ropy (tego dnia) po ataku Izraela na Iran. W kolejnych dniach notowania ropy podlegały dużym wahaniom, z przewagą jednak wzrostów. W miniony weekend Stany Zjednoczone dołączyły do wojny, bombardując trzy ośrodki wzbogacania uranu zlokalizowane w Iranie. Irański parlament odpowiedział na to zgodą na zamknięcie Cieśniny Ormuz co nie musi jednak zostać przez Iran zrealizowane. W poniedziałek (23.06.2025) notowania ropy Brent wybiły się powyżej 81 usd/b na (nowe maksima), ale już w południe powróciły do korytarza wahań z ubiegłego tygodnia (70-79 usd/b).
Perspektywy dla rynku ropy są bardzo niepewne, ponieważ Najwyższy Przywódca Iranu może zdecydować się na zamknięcie Cieśniny Ormuz, którą kontroluje, a przez którą przepływa dziennie 18 mln baryłek surowca (20% całego dziennego zużycia). Ceny ropy mogłyby wtedy przekroczyć mocno 100 usd/b, aby dostosować popyt do mniejszej o 1/5 podaży.
W poniedziałek (23.06.2025) w południe wyceny kontraktów na unijne zboża i rzepak oscylują wokół piątkowego zamknięcia sesji podczas gdy w Chicago przeważają spadki na nocnej sesji.
Andrzej Bąk
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT, barchart,com
Źródło cen: Euronext-Paryż (MATIF), CBoT, barchart.com