Unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę zamknęły czwartek najniżej od listopada-grudnia ubiegłego roku. Przyczyną ostatnich spadków na giełdzie Matif jest trend wzrostowy w notowaniach euro/dolara. Euro podrożało w czwartek aż o 2,2% do ok. 1,12 usd za euro - najwyżej od sierpnia 2024 roku.
W reakcji na to paryska pszenica z dostawą w maju potaniała o 1,5% do 216,5 eur/t. Kontrakt na nowy zbiór kosztował 213 eur/t. Unijna pszenica tanieje w poszukiwaniu konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
Perspektywy dla zbóż ozimych w Rosji uległy poprawie. IKAR prognozuje obecnie produkcję zbóż w 2025 r. na poziomie 129,5 mln ton, w porównaniu z 126 mln w ubiegłym roku. Sama pszenica może osiągnąć 82,5 mln ton, jeśli korzystna pogoda się utrzyma. Lepsza prognoza łagodzi wcześniejsze obawy dotyczące szkód spowodowanych mrozem i zapowiada zwiększoną globalną podaż pszenicy w nowym sezonie.
Śladem pszenicy podąża unijna kukurydza. Kontrakty na stary i nowy zbiór potaniały w czwartek po ok. 1% do (w obu przypadkach) - 208,0 eur/t (seria na czerwiec i seria na listopad). Wyjątkowo tani dolar obniża ceny importowanej do UE kukurydzy, która konkuruje z krajowymi dostawami.
Unijny rzepak zanotował sesję wzrostową, naśladując zachowanie kanadyjskiej canoli, soi i olejów roślinnych. Na Matif seria majowa rzepaku podrożała 0,8% (4,25 euro) do 512 eur/t, podczas gdy termin sierpniowy (nowy zbiór) podrożał do 469,75 eur/t.
Giełda w Chicago
Skokowa przecena dolara jest korzystna dla amerykańskiego eksportu i wspiera ceny w Chicago. Stąd kukurydza i soja zyskały na wartości, a kukurydza wspierana była dodatkowo korektą w dół amerykańskich zapasów przez USDA w opublikowanym w czwartek raportem na temat podaży i popytu (WASDE).
Jedynie pszenica SRW potaniała w czwartek po tym jak USDA przyciął krajowy eksport i podniósł zapasy.
Zamknięcie czwartkowej sesji - 10.04.2025:
Zamknięcie środowej sesji - 09.04.2025:
Zamknięcie wtorkowej sesji - 08.04.2025:
Zamknięcie poniedziałkowej sesji:
Zamknięcie piątkowej sesji - 04.04.2025:
Andrzej Bąk
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT