Krajowe ceny zbóż w ostatnim tygodniu czerwca - MRiRW

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe sześciu (z ośmiu) raportowanych zbóż spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 30-go czerwca 2023. Skala zmian była najczęściej duża.

W związku z trwającymi już zbiorami, największy spadek ceny zanotował jęczmień browarniany (-8,2% do 680 zł/t) i jęczmień paszowy (-8,2% do 680 zł/t).

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 954 zł/t, po spadku o 7 zł/t (-0,7%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy kupowanej na cele paszowe obniżyła się o 18 zł/t (-2%) do 883 zł/t.

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 29,8% z 42,2% tydzień wcześniej, w tym pszenica stanowiła 27,1%.

Jednocześnie udział kukurydzy w skupie obniżył się do nieco poniżej 10%, a cena średnia kukurydzy suchej spadła o 11 zł/t (-1,3%) do 865 zł/t.

Uwaga: Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowane dostawy mogą dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.

 

Sprawdź:

Oferty na zboża w Tabeli Ofert - WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Patrz - Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 Ceny średnie w makroregionach:

 

Ceny zbóż na wykresach:

 

 

 

Porównanie aktualnych cen wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2023 i 2022:

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW