Notowania giełdowe pszenicy odbiły we wtorek w górę

Notowania amerykańskiej pszenicy wzrosły we wtorek o ponad 3% po dziewięciu sesjach spadkowych z rzędu. Wzrost notowań w Chicago pociągnął w górę unijny kontrakt na pszenicę.

Seria wrześniowa zyskała wczoraj w Paryżu na wartości prawie 7,5 euro (3,1%) i kosztowała 246,5 eur/t na zamknięciu wtorkowej sesji.

W przerwaniu serii spadków pomogły cotygodniowe dane USDA pokazujące pogorszenie kondycji upraw ozimych i jarych w USA, chociaż oceny są nadal dużo lepsze niż rok temu.

Według USDA, zbiory pszenicy ozimej postępują w dalszym ciągu w dobrym tempie, przy czym na dzień 9 czerwca ukończono 12%, w porównaniu do średnio 6% w ciągu pięciu lat. Jednak wskaźnik kondycji „dobry do doskonały” został obniżony o dwa punkty, do 47% (w zeszłym roku 38%). O dwa punkty obniżono także oceny odmian jarych, do 72% z „dobrych do doskonałych” (60% rok wcześniej).

Dodatkowo, wczorajszy przetarg GASC pokazał pogorszenie konkurencyjności rosyjskiej pszenicy na rzecz dostawców z Rumunii, Bułgarii i Ukrainy. Egipt kupił we wtorek 460 tys. ton pszenicy europejskiej z dostawą w dniach 1-20 sierpnia i płatnością natychmiastową przy dostawie po średniej cenie 268,83 USD/t C&F, czyli o 33,38 USD/t taniej niż 4 czerwca. W tym 240 tys. ton pochodzić będzie z Rumunii, 100 tys. ton z Bułgarii i 120 tys. ton z Ukrainy.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 11.06.2024:

 

Notowania kontraktów futures na Euronext-Paryż:

 

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż