Światowe ceny zbóż wzrosły w maju o ponad 6%

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w maju średnio 118,7 punktu, co oznacza wzrost o 7,1 punktu (6,3 procent) w porównaniu z kwietniem, ale nadal o 10,6 punktu (8,2 procent) poniżej wartości z maja 2023 roku.

Globalne ceny eksportowe wszystkich głównych zbóż rosły z miesiąca na miesiąc, przy czym najbardziej rosły ceny pszenicy. Gwałtowny miesięczny wzrost wynikał w dużej mierze z rosnących obaw dotyczących niekorzystnych warunków upraw podczas zbiorów w 2024 r., co prawdopodobnie ograniczy plony w niektórych głównych obszarach produkcyjnych kilku ważnych krajów eksportujących, w tym w niektórych częściach Europy, Ameryki Północnej i regionu Morza Czarnego.

Dodatkowo szkody w infrastrukturze żeglugowej na Morzu Czarnym zaostrzyły presję na wzrost cen.

 

Indeks cen zbóż FAO:

Ceny eksportowe kukurydzy również wzrosły w maju, odzwierciedlając obawy związane z produkcją zarówno w Argentynie (z powodu szkód w uprawach w wyniku rozprzestrzeniania się choroby, jak i Brazylii (z powodu niesprzyjających warunków pogodowych), a także ograniczoną sprzedaż przez rolników na Ukrainie w obliczu sezonowo zmniejszających się dostaw i silnego Globalny popyt.

Efekty uboczne z rynków pszenicy wpłynęły również na ceny kukurydzy, ale w maju wzrosły także światowe ceny jęczmienia i sorgo.

Indeks cen całego ryżu FAO wzrósł w maju o 1,3 procent, na skutek wyższych notowań Indici, na które miały wpływ oczekiwania dotyczące sprzedaży do Indonezji i Brazylii oraz zmniejszająca się presja na zbiory.

 

 

Andrzej Bąk

Źródło: FAO