Unijne zboża i rzepak potaniały w skali minionego tygodnia - rzut oka na wykresy

Korzystniejsze warunki klimatyczne obserwowane w Kanadzie i Australii, a także szybki postęp siewów soi w Stanach Zjednoczonych wywierają silną presję na rynek oleistych. W piątek dodatkowym czynnikiem prospadkowym dla wszystkich amerykańskich kontraktów było skokowe umocnienie się dolara wobec euro.

Soja i unijny rzepak są najtańsze od miesiąca

Kontrakt na soję w Chicago ma za sobą 8 sesji spadkowych na 9 ostatnich, a w skali tygodnia najbliższa seria kontraktu potaniała o 5,5%. W tym samym czasie kontrakt na unijny rzepak potaniał o 22 euro (-4,6%) do 465 eur/t. W obu przypadkach obecne (piątkowe zamknięcie) poziomy wycen są najniższe od początku maja 2024 r.

Pszenica jest liderem przecen na giełdowym rynku zbóż

W Chicago wyceny pszenicy gwałtownie spadają i są na najniższym poziomie od ponad miesiąca. Szybki postęp zbiorów amerykańskich i wczesne żniwa spodziewane w basenie Morza Czarnego w dalszym ciągu silnie wpływają na tę tendencję. Ubiegłotygodniowe zakupy pszenicy przez Algierię, Egipt i Tunezję po raz kolejny podkreśliły silną konkurencyjność ziarna pochodzącego z basenu Morza Czarnego na arenie międzynarodowej.

Umocnienie dolara i decyzja Turcji o zakazie importu pszenicy do połowy października również znacząco przyczyniła się do piątkowego ruchu spadkowego. W konsekwencji notowania najbliższej serii pszenicy SRW spadły w skali tygodnia aż o 10% do 230,7 usd/t.

Unijny kontrakt na pszenicę naśladuje zachowanie amerykańskiego odpowiednika, jednak skala przeceny ograniczona została do 6%. W Paryżu seria najbliższa na pszenicę straciła na wartości 15,5 euro w minionym tygodniu i kosztowała w piątek 243,75 eur/t (najniżej od miesiąca). Tempo przecen w Paryżu jest mniejsze niż za oceanem w nadziei, że unijnemu eksportowi pomoże osłabienie euro i perspektywa gorszych zbiorów na Ukrainie i w Rosji.

Ceny kukurydzy zmieniają się w ślad za pszenicą miękką i pod wpływem korzystnych warunków upraw w Stanach Zjednoczonych.

 

Okresowe zmiany notowań:

 

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 07.06.2024)

 

Kontrakty na zboża:

 

 

 

Kontrakty na oleiste:

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Eurmext-Paryż