Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.05.2024:

Na rynek giełdowy zbóż i oleistych powróciły w piątek wzrosty notowań. W konsekwencji amerykański i unijny kontrakt na pszenicę wspiął się na wielomiesięczne maksima. Od dłuższego już czasu notowania pszenicy wspierane są przez niesprzyjającą pogodę dla nowych upraw tego zboża w Rosji i Europie Zachodniej. W końcówce piątkowej sesji w Chicago ceny tego zboża zaczęły gwałtowniej rosnąć, uzyskując wsparcie w publikacji miesięcznych prognoz USDA.

I prognoza USDA na nowy sezon zakłada gorsze niż w 2023 roku zbiory pszenicy w Rosji, na Ukrainie i w UE oraz dalszy spadek globalnych zapasów tego zboża. 
W konsekwencji piątkowych wzrostów notowania amerykańskiej i unijnej pszenicy wspięły się wielomiesięczne maksima (obydwa kontrakty są najdroższe od (lipca-sierpnia 2023).
Warto zauważyć, że w piątek w Paryżu zakończył się obrót majową serią pszenicy (ok. 211 eur/t) i od dzisiaj najbliższym notowanym terminem realizacji kontraktu jest wrzesień (ujęty w tabeli poniżej).
 
Także kukurydza zyskiwała na wartości w końcówce tygodnia
 
Notowania kukurydzy rosły, naśladując pszenicę, ale też wspierane były zapowiedzią pogorszenia światowego bilansu tego zboża w sezonie 2024/25.
 
 
 
Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.05.2024:
 
  

RZUT OKA NA WYKRESY:

 

Giełda w Paryżu:


 

Notowania pszenicy SRW w Chicago:

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż