Światowe zapasy zbóż powinny lekko spaść na koniec sezonu

W prognozie z 11-go kwietnia 2024 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył symbolicznie (-1,5 mln ton) do poziomu 2,808 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24. Nadal oznacza to poziom produkcji o 2,% wyższy niż w sezonie 2022/23.

Cięcie globalnej produkcji zbóż paszowych zostało częściowo zrekompensowane lepszymi prognozami dla pszenicy i ryżu

Gorsze w kwietniu prognozy zbiorów zbóż paszowych (-2,3 mln ton - m/m) są konsekwencją niższych (niż w marcu) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-2,4 mln ton). Jednocześnie oczekiwane zbiory pszenicy wzrosły o 0,7 mln ton, a ryżu o skromne 0,1 mln ton.

Kwietniowa prognoza podaży zbóż wzrosła minimalnie (m/m) za sprawą większych zapasów początkowych.

Konsumpcja zbóż przewyższy w tym sezonie produkcję

USDA obniżył symbolicznie w kwietniu swoje oczekiwania globalnej konsumpcji zbóż do nadal rekordowego poziomu 2,814 mld ton. Korekta w dół wyniosła w tym miesiącu 0,1 mln ton, ale w skali roku zużycie zbóż wzrośnie o blisko 2%. Warto zauważyć, że światowa konsumpcja zbóż powinna przewyższyć lekko (6 mln ton) poziom produkcji.

Zapasy zbóż powinny spaść - rok do roku

Konsekwencją kwietniowych zmian w światowym bilansie zbóż są wyższe o symboliczne 0,3 mln ton zapasy końcowe, szacowane na 775,0 mln ton. Po kwietniowej korekcie w górę, zapasy zbóż powinny obniżyć się symbolicznie 6,3 mln ton (-0,8%) w stosunku do zamknięcia sezonu 2022/23.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na komfortowym poziomie 28% (zapasy wystarczą na 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że blisko połowa globalnych zapasów zbóż ma być zlokalizowana jest w Chinach (212 mln ton kukurydzy i 132 mln ton pszenicy i 103 mln ton ryżu).

Trzeba zauważyć, że sytuacja w bilansie zbóż paszowych (zapasy wzrosną r/r) zdecydowanie różni się w stosunku do bilansu pszenicy i ryżu (w obu przypadkach zapasy spadną r/r).


Andrzej Bąk

Źródło: USDA