Rzepak był liderem ubiegłotygodniowych wzrostów notowań w Paryżu

W Paryżu notowania majowej serii rzepaku zamknęły piątek na najwyższym od sześciu miesięcy poziomie - 459 EUR/t.

Obok wyjątkowo drogiej ropy, wzrostowi notowań mógł też sprzyjać przypadający na poniedziałek (15-kwietnia) termin wygasania opcji giełdowych na rzepak. Kontrakt na rzepak z nowych zbiorów (seria na sierpień) wyceniany jest o ok. 5 eur/t wyżej.

W Paryżu kukurydza zaliczyła spore odbicie tygodniowe (ponad 2%) dzięki skromnemu wzrostowi notowań amerykańskiej kukurydzy i skokowemu osłabieniu wspólnej waluty (-1,8% w skali tygodnia). Seria najbliższa (termin czerwcowy) unijnego kontraktu podrożała o 4,25 euro do 194,5 eur/t, a jej kwietniowe notowania pozostają w przedziale 190-195 eur/t. Kontrakt listopadowy (nowy zbiór) wyceniany jest o tylko 4 euro wyżej.

W przypadku kukurydzy uczestnicy rynku obserwują sytuację w Ameryce Południowej. Niskie dane na temat oczekiwanej produkcji przedstawione przez CONAB dla Brazylii oraz giełd Rosario i Buenos Aires dla Argentyny zwiększają niepewność. Z drugiej strony USDA ciągle pozostaje przy dużych prognozach zbiorów dla obu głównych producentów kukurydzy i soi.

W skali minionego tygodnia unijna pszenica (seria najbliższa) zyskała skromne 0,5 euro do 203,5 euro za tonę, a ceny tej serii oscylują w kwietniu w wąskim przedziale wahań 200-206 eur/t. Wycena nowego zbioru pszenicy (termin wrześniowy) jest o kilkanaście eur/t wyższa. Mimo, że ostatnie osłabienie euro jest korzystne dla konkurencyjności unijnych towarów na rynku światowym, to unijny, a zwłaszcza francuski, eksport pszenicy pozostaje w tyle za poprzednim sezonem ze względu na silną konkurencję ze strony Rosji i Ukrainy. Z drugiej strony przed powrotem do trendu spadkowego chronią rynek pogarszające się oceny upraw ozimych we Francji.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste - zamknięcie z 12.04.2024:

 

 

Rzut oka na wykresy - zamknięcie z 12.04.2024:

 

Kontrakty na zboża (pszenica, kukurydza):


 

 

Kontrakty na nasiona oleiste:


 

 

Andrzej Bąk

e-WGT