W czwartek spadki zdecydowanie przeważały na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Fala anulowań wcześniejszych zakupów pszenicy przez Chiny, na którą składa się ponad 0,5 mln ton ziarna zakontraktowanego w USA, 1 mln ton w Australii i jakaś ilość we Francji, cofnęła notowania w Chicago w okolice 3,5-letnich minimów. Śladem giełdy w Chicago podąża unijny kontrakt na pszenicę, który w dwa dni stracił połowę wcześniejszego odbicia.
Drożejąca od kilku dni kukurydza znalazła się pod presją taniejącej pszenicy, ale przecena w Chicago była na razie niewielka, a w Paryżu cena czerwcowej kukurydzy zatrzymała się poniżej 180 eur/t.
 
W notowaniach unijnego rzepaku pojawiła się w środę i czwartek korekta spadkowa po fali marcowych wzrostów (7 z 8 kolejnych sesji wzrostowych) z ok. 410 do blisko 445 eur/t. Seria na maj zamknęła czwartek ceną 437,5 eur/t. Rzepakowi pomogło ostatnie odbicie na rynku canoli i soi oraz droga ropa.
 
Utrzymuje się słaby popyt na amerykańską pszenicę i soję
 
Czwartkowe dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych w USA były fatalne dla pszenicy (tylko 84 tys. ton). Również soja z USA cierpi z powodu konkurencji z Brazylii (sprzedaż tygodniowa 376 tys. ton). Równocześnie ciągle utrzymuje się dobry popyt na amerykańską kukurydzę, a świadczy o tym sprzedaż tygodniowa na poziomie 1,28 mln ton.
 
W Europie France Agrimer obniża krajowe prognozy eksportu pszenicy i podnosi prognozy zapasów na koniec tego sezonu, co pokazuje małą konkurencyjność unijnego eksportu w konfrontacji z dostawcami z Rosji i Ukrainy.
Jednocześnie pierwsze prognozy zasiewów i produkcji w 2024 roku w UE-27, ale też na Ukrainie są gorsze niż przed rokiem.
 
Nie dotyczy to jednak Rosji, gdzie zapowiadają się kolejne rekordowe zbiory pszenicy i zbóż razem.
 
W Niemczech stowarzyszenie spółdzielni rolniczych prognozuje spadek zbiorów pszenicy w 2024 r. o 6,5% do 20,14 mln ton. Spadek jest bardziej wyraźny i wyniesie -6,9% w przypadku rzepaku, którego produkcja w 2024 r. ma spaść do 3,93 mln ton.
 
 
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 14.03.2024:

 

RZUT OKA NA WYKRESY:

 

Giełda w Paryżu:

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż