Kontrakty na zboża i nasiona oleiste zaliczyły kolejny spadkowy tydzień - rzut oka na wykresy

W tygodniu kończącym się 23-go lutego jedynie amerykański kontrakt na pszenicę SRW zyskał na wartości. Jednocześnie kontrakty na unijną pszenicę, kukurydzę i rzepak taniały po obu stronach Atlantyku. W trendzie spadkowym pozostawała też amerykańska kukurydza i kompleks sojowy. Wszystkie wymienione kontrakty wróciły do poziomów z 2020-2021.

Oznacza to, że kontrakty na zboża i oleiste wyceniane są teraz mniej więcej tyle ile kosztowały na przestrzeni kilku lat przed wybuchem pandemii Covid-19.

W Paryżu, mimo lekkiego spadku w skali tygodnia, obydwa unijne kontrakty na zboża (marcowy termin dostawy) konsolidują się w ostatnich dniach powyżej 170 eur/t-kukurydza i powyżej 200 eur/t-pszenica.

Unijna pszenica cierpi ze względu na brak konkurencyjności w konfrontacji z ziarnem pochodzącym z basenu Morza Czarnego. Duże zapasy nadal dostępne w Rosji, na Ukrainie i UE wymuszają przeceny, zwłaszcza w Rosji, która jest zdeterminowana w znalezieniu nabywców.

Presja na wyceny unijnej kukurydzy pochodzi z Chicago, gdzie kontrakt na to zboże jest najtańszy od października 2020 roku. Tania kukurydza brazylijska zwiększa udział w rynku globalnym, spychając ceny tego zboża w Chicago poniżej psychologicznego poziomu 4,0 usd/buszel.

Jednocześnie przecena na rynku kompleksu sojowego i canoli sprowadziła unijny rzepak (seria najbliższa) w okolicę 410 eur/t - najniżej od października ubiegłego roku.

Czwartkowe słabe dane USDA o sprzedaży eksportowej nie zachęcają inwestorów finansowych do zmiany zachowań na rynku. Grupa ta gra w Chicago na spadek cen zbóż i kompleksu sojowego (soja, śruta i olej sojowy).

Tygodniowe zamówienia eksportowe netto w USA (dostawa w sezonie 2023/24):

  • Pszenica: 234 000 t (poniżej oczekiwań);
  • Kukurydza: 820 000 t (poniżej oczekiwań);
  • Soja: 56 000 t (poniżej oczekiwań).

 

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

 

RZUT OKA NA WYKRESY:

 

Giełda w Paryżu:

 

 

 

 

Giełda w Chicago:

 

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż