Kontrakty na zboża zaliczyły kolejny spadkowy tydzień - rzut oka na wykresy

W tygodniu kończącym się 16-go lutego jedynie unijny kontrakt na rzepak zyskał na wartości. Jednocześnie kontrakty na pszenicę i kukurydzę mocno taniały po obu stronach Atlantyku. W trendzie spadkowym pozostaje też kanadyjska canola i amerykańska soja. Wszystkie wymienione kontrakty (wyjątek unijny rzepak) wróciły do poziomów z 2020-2021.

Oznacza to, że kontrakty na zboża i oleiste wyceniane są teraz mniej więcej tyle ile kosztowały na przestrzeni kilku lat przed wybuchem pandemii Covid-19. Warto w tym miejscu przypomnieć skąd wzięły się" kosmiczne" ceny z połowy 2022 roku. Był to efekt dwóch kataklizmów występujących bezpośrednio po sobie. Pierwszy to pandemia Covid-19 i przerwane łańcuchy dostaw, a drugi to wybuch wojny na Ukrainie i obawa, że zabraknie dostaw z Ukrainy i Rosji. Sytuacja zmieniła się diametralnie pod koniec lipca 2022, kiedy to ONZ i Turcja doprowadziły do zawarcia porozumienia zbożowego z udziałem Rosji. Ceny zbóż, nasion oleistych i szerokiego grona żywności odwróciły wtedy trend ze wzrostowego na spadkowy, który trwa nadal.

USA nie graniczy z Ukrainą, mimo to ceny zbóż i oleistych spadają tam podobnie jak na rynku europejskim

Aby ocenić bezpośredni wpływ importu ukraińskich zbóż na unijne notowania pszenicy i kukurydzy (w konsekwencji też na ceny na rynkach lokalnych) można porównać skalę rocznej zmiany notowań analogicznych kontraktów na giełdzie w Chicago i w Paryżu.

Zmiana notowań najbliższej serii kontraktu futures w skali 12 miesięcy:

  • Pszenica w Chicago (ziarno z Ukrainy raczej tam nie dociera) straciła na wartości w ciągu roku 38%, w tym samym czasie unijny kontrakt potaniał nawet mniej, bo o 31%.
  • Kukurydza w Chicago potaniała o 38% w 12 miesięcy, a unijny kontrakt tylko nieco więcej, bo 41%.
  • Rzepak kanadyjski stracił w skali roku 30%, a unijny kontrakt na rzepak "tylko" 23% (tyle samo co soja w Chicago). Unijny rzepak, obciążony ukraińskim eksportem, radzi sobie dużo lepiej od kanadyjskiego, gdzie nasiona z Ukrainy nie docierają.

Z prostego zestawienia wynika, że to trendy globalne, reprezentowane przez największą na świecie giełdę towarową w Chicago, odpowiadają za wyceny giełdowych kontraktów w Paryżu. Śladem notowań paryskich kontraktów na zboża i rzepak podążają ceny na rynkach lokalnych UE (też w Polsce).

 

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

 

RZUT OKA NA WYKRESY:

 

Giełda w Paryżu:

 

 

 

 

Giełda w Chicago:

 

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż