W tygodniu kończącym się 16-go lutego jedynie unijny kontrakt na rzepak zyskał na wartości. Jednocześnie kontrakty na pszenicę i kukurydzę mocno taniały po obu stronach Atlantyku. W trendzie spadkowym pozostaje też kanadyjska canola i amerykańska soja. Wszystkie wymienione kontrakty (wyjątek unijny rzepak) wróciły do poziomów z 2020-2021.
Oznacza to, że kontrakty na zboża i oleiste wyceniane są teraz mniej więcej tyle ile kosztowały na przestrzeni kilku lat przed wybuchem pandemii Covid-19. Warto w tym miejscu przypomnieć skąd wzięły się" kosmiczne" ceny z połowy 2022 roku. Był to efekt dwóch kataklizmów występujących bezpośrednio po sobie. Pierwszy to pandemia Covid-19 i przerwane łańcuchy dostaw, a drugi to wybuch wojny na Ukrainie i obawa, że zabraknie dostaw z Ukrainy i Rosji. Sytuacja zmieniła się diametralnie pod koniec lipca 2022, kiedy to ONZ i Turcja doprowadziły do zawarcia porozumienia zbożowego z udziałem Rosji. Ceny zbóż, nasion oleistych i szerokiego grona żywności odwróciły wtedy trend ze wzrostowego na spadkowy, który trwa nadal.
USA nie graniczy z Ukrainą, mimo to ceny zbóż i oleistych spadają tam podobnie jak na rynku europejskim
Aby ocenić bezpośredni wpływ importu ukraińskich zbóż na unijne notowania pszenicy i kukurydzy (w konsekwencji też na ceny na rynkach lokalnych) można porównać skalę rocznej zmiany notowań analogicznych kontraktów na giełdzie w Chicago i w Paryżu.
Zmiana notowań najbliższej serii kontraktu futures w skali 12 miesięcy:
Z prostego zestawienia wynika, że to trendy globalne, reprezentowane przez największą na świecie giełdę towarową w Chicago, odpowiadają za wyceny giełdowych kontraktów w Paryżu. Śladem notowań paryskich kontraktów na zboża i rzepak podążają ceny na rynkach lokalnych UE (też w Polsce).
Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:
RZUT OKA NA WYKRESY:
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż