Piątek zamknął się na nowych minimach dla amerykańkich i unijnych zbóż

Za Atlantykiem kontrakt najbliższy na amerykańską kukurydzę potaniał w tygodniu o 3%, a pszenica straciła na wartości aż 6%. W przypadku kukurydzy w Chicago piątkowa wycena 4,16 usd/buszel (164 usd/t) była najniższa od końca 2020 roku (przed wybuchem pandemii covid-19). Jednocześnie kontrakt na pszenicę SRW w Chicago opuścił dołem dłuższy okres konsolidacji wokół poziomu 6 usd/buszel i podąża w stronę 3-letniego dołka z listopada 2023 roku.

Na giełdzie w Paryżu kukurydza zamknęła piątek ceną 172,75 eur/t, a pszenica kosztowała już tylko 203,25 eur/t. Piątkowe zamknięcia oznaczają nowe kilkuletnie minima w notowaniach obu unijnych zbóż. Uczestnicy rynku nie reagują na mniejsze zasiewy ozime we Francji, a ceny w Europie podążają za giełdą w Chicago. 

Końcówka tygodnia przyniosła korekcyjne odbicie na rynku soi i canoli po tym jak obydwa kontrakty kosztowały w czwartek najmniej od końca 2020 roku. Wzrost notowań nasion oleistych za Atlantykiem wsparł wyceny unijnego rzepaku.

W Paryżu seria najbliższa rzepaku porusza się od listopada 2023 w trendzie bocznym wokół 430 eur/t. Wygląda na to, że rzepak europejski ("obciążony" importem z Ukrainy) radzi sobie dużo lepiej od kanadyjskiej canoli (tam raczej rzepak z Ukrainy nie dotarł).

Rosną prognozy zbiorów w Rosji w 2024 roku

SovEcon skorygował w górę wielkość produkcji pszenicy w Rosji w sezonie 2024/25 o 1,4 mln ton do 93,6 mln ton (92,8 mln ton w poprzednim roku). Opublikowano niedawno dane rosyjskie, pokazują rekordowe zapasy pszenicy na koniec 2023 roku. Stąd Moskwa podniosła ostatnio kwotę eksportową na ten sezon, a rynek globalny pszenicy jest i zapewne będzie nadal zdominowany przez Rosję, która oferuje ziarno po najniższej na świecie cenie.

Ukraina przyspiesza wysyłki eksportowe

Zboża z Ukrainy regularnie opuszczają porty Morza Czarnego i te zlokalizowane na Dunaju, co zmniejsza obawy o dostępność ziarna. Pogoda w Argentynie się poprawiła po okresie upałów i braku opadów. Importerzy zbóż nie robią większych zakupów w trakcie trendu spadkowego na rynku.

Ceny w Chicago są pod presją korekty w górę oczekiwanych zapasów i dobrych prognoz na kolejny sezon

Do niedawna umacniający się dolar wywierał presję na ceny towarów wycenianych w dolarze (giełda w Chicago). Ostatnie dni przyniosły jednak zmianę tendencji (dolar zaczął się osłabiać), a mimo to ceny w Chicago nadal spadały. Głównym powodem była korekta w górę amerykańskich zapasów pszenicy, kukurydzy i soi na koniec tego sezonu w lutowej prognozie USDA. Presja spadkowa się nasiliła, gdy w czwartek USDA opublikował bardzo optymistycznej prognozy plonów i krajowej produkcji wszystkich trzech głównych upraw w 2024 roku.

Importerzy oczekują jeszcze niższych cen

Egipski GASC odrzucił w czwartek (ze względu na ceny) oferty sprzedaży pszenicy złożone na przetargu przez dostawców z Rosji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Francji.

Najwięksi inwestorzy finansowi grają na spadek cen

Wystarczająca globalna podaż zbóż i nasion oleistych, przy trwających zbiorach w Brazylii i korzystnych opadach w Argentynie sprawia, że najwięksi inwestorzy finansowi nadal "grają" w Chicago na spadek notowań giełdowych zbóż i soi. Dodawanie krótkich pozycji (sprzedaż kontraktów) przyczynia się do utrzymania trendu spadkowego w notowaniach kontraktów.

 

Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 16.02.2024:

 

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: www.barchart,com