Kontrakty na zboża zaliczyły kolejny spadkowy tydzień - rzut oka na wykresy

Na giełdzie w Paryżu kukurydza pogłębiała do minionego czwartku swoje historyczne dołki. Mimo piątkowego odbicia zamknięcie tygodnia wypadło poniżej 180 eur/t. Pszenica (też kontrakt najbliższy) spadła w czwartek poniżej 205 eur/t by zamknąć tydzień nieco poniżej 210 eur/t. Dla obu zbóż obecne poziomy są najniższe od maja-lipca 2021 roku.

Presja na ceny kukurydzy (-1,5% w skali tygodnia) wywierana jest przez zaliczone już rekordowe zbiory w USA i Chinach w oczekiwaniu na dobrą produkcję w Ameryce Południowej. Na rynek unijny napływa dużo taniej kukurydzy z Ukrainy i Brazylii.

Notowania pszenicy spadają w ślad za taniejącym rosyjskim ziarnem

Unijna pszenica (-1,8% w skali tygodnia) cierpi z powodu konkurencji ze strony pszenicy rosyjskiej i ukraińskiej. Ograniczenie popytu na źródła unijne, powoduje spadek cen. Skalę przeceny unijnych zbóż ograniczyło nieco słabnące euro do dolara (-0,3% w skali tygodnia), które przynajmniej teoretycznie powinno poprawiać atrakcyjność unijnego eksportu.

Na giełdzie w Paryżu kontrakt na rzepak z najbliższym terminem dostawy podrożał o skromne 0,5% do 418 eur/t w skali tygodnia. Warto zauważyć, że piątkowe minimum sesyjne wypadło na 408,5 eur/t. Dla serii najbliższej obecne poziomy wycen rzepaku są najniższe od października ub. roku.

W Chicago kukurydza, soja i śruta sojowa oraz kanadyjska canola ustaliły na zamknięciu tygodnia nowe minima sięgające 2020-2021 roku

Trzy główne amerykańskie kontrakty były w końcówce tygodnia pod presją korekty w górę krajowych zapasów przez USDA w lutowej prognozie z 08.02.2024.

Najmocniej, bo o 1 mln ton podniesione zostały oczekiwane zapasy soi na koniec sezonu po obniżeniu eksportu. Zapasy kukurydzy i pszenicy skorygowano w górę o 0,3 mln ton. W przypadku kukurydzy wynikało to z mniejszej produkcji etanolu, w przypadku pszenicy obniżono krajowe zużycie.

W minionym tygodniu opublikowano też dane rosyjskie, pokazujące rekordowe zapasy pszenicy na koniec 2023 roku. Rosja będzie zatem nadal dominować na międzynarodowym rynku pszenicy (dyktować ceny).

 

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

 

RZUT OKA NA WYKRESY:

 

Giełda w Paryżu:

 

 

 

 

Giełda w Chicago:

 

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż