Nowe minima notowań kukurydzy i unijnej pszenicy po publikacji prognoz USDA

Notowania unijnego rzepaku wzrosły w czwartek w ślad za soją i odbiciem na rynku ropy. Presja ze strony rosyjskiej konkurencji i rekordowych w tym kraju zapasów, powoduje że notowania pszenicy, a za nią kukurydzy pogłębiają kilkuletnie minima.
 
W Chicago pszenica ponownie spadła poniżej 6 dolarów za buszel, podczas gdy kukurydza ustaliła swoje nowe wieloletnie minima.
 
W comiesięcznym raporcie na temat podaży i popytu USDA obniżył oczekiwania amerykańskiego eksportu pszenicy, a podniósł zapasy.
Ten sam raport skorygował też w górę zapasy krajowe (USA) kukurydzy (mniejsza produkcja etanolu) oraz soi (korekta w dół eksportu).
 
Mimo wyższych zapasów w USA, soja wzrosła lekko w czwartek po cięciu produkcji w Brazylii (przez USDA i CONAB) i dzięki dużemu odbiciu w górę notowań ropy.
 
Wczoraj pojawiły się też dane rosyjskie, pokazujące rekordowe zapasy pszenicy na koniec roku. Jednocześnie rządowe dane kanadyjskie zarejestrowały spadek zapasów pszenicy o 10,3% r/r, ale dane te były zgodne z oczekiwaniami.
 

Zamknięcie środowej sesji - 08.02.2024:

 

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: www.barchart,com