Ceny kukurydzy i soi są pod presją pogody w Ameryce Południowej

Po długim okresie suchej i gorącej pogody pod koniec tygodnia w dużej części Argentyny w końcu wystąpią ulewne deszcze, które obniżą temperaturę do normy. Kolejny front w przyszłym tygodniu przyniesie więcej opadów, co poprawi plony dotknięte trzytygodniową suszą.

W centralnych regionach  Brazylii, po tygodniu suchej pogody, w ciągu najbliższych 3-4 dni spadną ulewne deszcze, sprzyjające zasiewom drugiej uprawy kukurydzy, której tempo znacznie przewyższa ubiegłoroczne. W przyszłym tygodniu temperatury ponownie osiągną 30-34 stopnie C, co pozwoli przyspieszyć zbiór pierwszego plonu i siew drugiego.

Na południu kraju w przyszłym tygodniu silniejsze deszcze miną, ale będą one okresowe, więc nie wpłyną na tempo prac polowych. Zagrożenie nadmiernym zawilgoceniem, które zaobserwowano jesienią, obecnie na większości obszarów nie występuje.

Środkowy Zachód i Wielkie Równiny w USA będą nadal cieszyć się ciepłą pogodą, a w weekend przewidywane są opady deszczu i śniegu. W przyszłym tygodniu temperatury spadną do normy, ale nie będzie znaczących opadów.

Deszcze, które padały w ciągu ostatnich dwóch tygodni, znacznie poprawiły poziom wilgoci w uprawach pszenicy ozimej, szczególnie w południowo-zachodnich stanach, a ich stan jest znacznie lepszy niż w zeszłym roku.

W  Europie  utrzymuje się ciepła pogoda z okresowymi opadami, co sprzyja rozwojowi upraw ozimych i gromadzeniu się wilgoci przed siewem roślin jarych. W przyszłym tygodniu w południowych regionach przejdą opady deszczu, co poprawi kondycję upraw pszenicy w Hiszpanii i we Włoszech.

Na Ukrainie  panuje także ciepła pogoda z temperaturami od +5…+10  o  C, miejscami do +15  o  C, a okresowe deszcze poprawiają wilgotność gleby. W przyszłym tygodniu temperatury spadną do -3…+3  o  C, co nie pozwoli uprawom pszenicy na wcześniejsze niż zwykle wznowienie wegetacji.

 

Źródło: ukragroconsult