Nowe minima w notowaniach unijnych zbóż i rzepaku na zamknieciu środowej sesji

Kontrakty na zboża i nasiona oleiste pozostają w trendzie spadkowym. Po chwilowych odbiciach przychodzą jeszcze większe przeceny i nowe długoterminowe minima. W środę unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę spadły poniżej 210 eur/t (pszenica) i 180 eur/t (kukurydza) - najniższe poziomy od 2,5 roku. Rzepak spadł w okolice 410 eur/t - najniżej od połowy 2023 roku.
Pszenica tanieje nadal w obliczu olbrzymiej konkurencji ze strony rosyjskich dostawców. Zapasy zboża w basenie Morza Czarnego i w UE są nadal duże, a importerzy niechętnie kupują podczas spadających cen.
Francuska pszenica na początku roku stała się stosunkowo konkurencyjna, ale rosyjska pszenica znacznie spadła, aby odzyskać udział w rynku i obecnie kosztuje około 224 dolarów za tonę, podczas gdy cena pszenicy (FOB) w Rouen wynosi 230 dolarów za tonę.
 
Jednocześnie rośnie eksport zbóż z Ukrainy. To sprawia, że ​​całkowity ukraiński eksport produktów rolnych (z transportem rzecznym, koleją i drogami) wyniósł ponad 6 mln ton w styczniu w porównaniu do niecałych 4 mln ton we wrześniu.
 
Rzepak taniał w środę śladem przeceny na rynku soi i canoli. Cena unijnego rzepaku spadła w pobliże 410 eur/t - najniżej od czerwca 2023. Jednocześnie amerykańska soja i kanadyjski rzepak spadły na kilkuletnie minima pod wpływem brazylijskiej konkurencji. Do przecen przyczynia się też mniejszy popyt ze strony Chin.

 

Zamknięcie środowej sesji - 07.02.2024:

 

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

 

 

Andrzej Bąk

Źródło cen: www.barchart,com