Rośnie znaczenie korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym

Po wycofaniu się Rosji w połowie lipca z umowy zbożowej Ukraina stworzyła własny korytarz humanitarny na Morzu Czarnym. Od rozpoczęcia funkcjonowania korytarza, czyli od 8 sierpnia 2023 r. porty Wielkiej Odessy (Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny) opuściło 160 statków z około 4,3 mln ton produktów rolnych.

Organizowany przez Ukrainę morski korytarz eksportu zbóż pozytywnie wpływa na rynki światowe, potrzebują one jednak nie tylko zwiększenia wolumenu dostaw, ale także stabilności. Poinformował o tym rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Stephane Dujarric, komentując wyniki szczytu „Zboże z Ukrainy”.

„Nasz cel jest jasny, wyraził to także Sekretarz Generalny – im więcej zbóż i nawozów trafi na rynek szybko i swobodnie, tym lepiej dla całego świata” – powiedział Dujarric.

25 listopada w Kijowie pod patronatem Wołodymyra Zełenskiego odbył się drugi szczyt ukraińskiej inicjatywy humanitarnej Ziarno z Ukrainy. Jak wynika z wyników szczytu, przyjęto wspólne oświadczenie, które poparły 23 kraje.

W imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych w forum uczestniczyła Rebecca Greenspan, Sekretarz Generalna Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju.

Eksport zbóż z Ukrainy przekroczył 13 mln ton

Według oficjalnych danych ukraiński eksport zbóż w tym sezonie (do końca listopada) przekroczył 13 mln ton i jest niższy niż przed rokiem. Z tego 2/3 eksportu odbyło się do lub przez kraje UE, w tym porty na Dunaju.

 

Andrzej Bąk

Źródło: UGA