Chicago w dół, ale Paryż w górę na zamknięciu wtorkowej sesji

W Chicago ponownie notowania zbóż i soi gwałtownie spadły w reakcji na ożywienie ukraińskiego eksportu i lepsze niż oczekiwano oceny amerykańskich upraw w ostatnim tygodniu. Unijne kontrakty zamknęły dzień na lekkim plusie, korzystając z 1% osłabienia euro w stosunku do dolara.

Warunki klimatyczne panujące we Francji są bardzo niepokojące. Wzrost temperatury odnotowano na całym terytorium, a 40°C odnotowane we wtorek w południowej części kraju. Środa zapowiada się nadal wyjątkowo gorąco w kontekście już widocznego deficytu wody.

Rynek zbóż w Paryżu pozostaje również wspierany przez bardzo dynamiczny popyt międzynarodowy, z którego najbardziej korzysta francuska pszenica.

1 sierpnia po raz pierwszy od początku wojny z portu Odessy w kierunku Libanu wypłynął statek z 26 tys. ton ukraińskiej kukurydzy. Już 2 sierpnia statek dopłynął do Stambułu, gdzie przejdzie inspekcję, po której otrzyma pozwolenie na kontynuowanie rejsu. Oczekuje się, że zgodnie z umową zawartą w Turcji 22 lipca z portów Ukrainy bezpiecznymi korytarzami będą codziennie wychodziły 3 statki.

USDA w poniedziałkowym raporcie Crop Progress poinformował, że kondycję upraw amerykańskiej kukurydzy oceniono na 61% jako dobry/doskonały, co odzwierciedla brak zmian w stosunku do zeszłego tygodnia.

Stan upraw soi oceniono na 60% dobry/doskonały, co stanowi wzrost o 1% w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Analitycy spodziewali się, że kondycja upraw kukurydzy i soi spadnie o 1%-2%.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 02.08.2022:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart,com