Na giełdach zboża i oleiste zamknęły czwartek na plusie

Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały w czwartek odbicie, korzystając z niepokojów pogodowych i naśladując zachowanie większości surowców. Zapowiadane nadejście upałów i suchej pogody na tereny upraw w USA i Europie Zachodniej mogą wpływać na dalsze pogorszenie kondycji zasiewów wiosennych.

Popyt na francuską pszenicę jest nadal silny w oczekiwaniu na pierwsze dostawy z Ukrainy przez bezpieczne korytarze na Morzu Czarnym. Rosja dopomina się o szybkie złagodzenie restrykcji związanych z transportem i ubezpieczeniem dostaw zbóż i nawozów z tego kraju pod groźbą zerwania umowy zawartej przed tygodniem.

Na rynkach surowcowych trwa odbicie w górę. Indeks surowcowy CRB obejmujący 19 kontraktów terminowych na towary (pszenica, kukurydza, kawa, kakao, cukier, bawełna, mięso, metale, gaz, ropa, olej opałowy itd) zaliczył w I połowie lipca najniższe poziomy od styczeń/luty (podobnie jak amerykańskie zboża i soja). Druga połowa miesiąca przebiega pod znakiem ożywienia popytu na surowce.

W USA w czwartek recesja stała się faktem po ogłoszeniu danych, które pokazały ujemny wzrost PKB drugi kwartał z rzędu. Jeszcze dwa tygodnie temu obawy o recesję i w konsekwencji ograniczenie popytu na surowce dominowały na rynkach i wywoływały przeceny także zbóż i oleistych. Teraz, przeważa koncepcja, że FED będzie wolniej i w mniejszej skali podnosił stopy procentowe w USA w obawie o pogłębienie recesji, a to powinno osłabić dolara i być korzystne dla popytu na surowce.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 28.07.2022:

 W Paryżu sierpniowa seria na rzepak kończy obrót dzisiaj, stąd zmienność jest mocno podwyższona. Terminy dalszych dostaw rzepaku drożały w czwartek w dużo mniejszym zakresie.

 

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart,com