Ceny skupu zbóż w kraju według MRiRW

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe siedmiu raportowanych zbóż spadły, a czterech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 17-go lipca 2022. Zmiany cen średnich (w dół) były znaczne.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1643 zł/t, po spadku o 16 zł/t (-1,0%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej wzrosła o 0,1% (1 zł/t) do 1745 zł/t.

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1530 zł/t - makroregion Centralno-Wschodni, do 1689 zł/t - makroregion Północno-Zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była równie duża i zawarła się w przedziale od 1602 zł/t (makroregion Południowy) do 1759 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów spadł do 21%, w tym pszenica stanowiła nieco ponad  16%. Udział kukurydzy spadł do poniżej 20%, a cena średnia tego zboża obniżyła się o 0,6% do 1424 zł/t.

Uwaga utora: Ceny raportowane przez MRiRW odbiegają często od wycen bieżących, ponieważ raportowany skup może dotyczyć umów podpisywanych wcześniej.

 

Sprawdź:

Oferty na zboża w Tabeli Ofert - WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 CENY ŚREDNIE skupu W MAKROREGIONACH:

 

 

Ceny zbóż na wykresach:

 

 

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW