Kondycja amerykańskich zasiewów jarych pogorszyła się w ostatnim tygodniu

Tygodniowe oceny kondycji kukurydzy, soi i pszenicy jarej raportowane przez Departament Rolnictwa USA spadły bardziej niż oczekiwała większość analityków, podczas gdy nadchodzące prognozy wskazują na więcej upałów na Środkowym Zachodzie i Równinach Stanów Zjednoczonych.

USDA poinformował, że 61% zasiewów amerykańskiej kukurydzy zakwalifikowane zostało do dwóch najlepszych kategorii. Oznacza to spadek o 3% w skali tygodnia i wynik o tyle samo gorszy niż rok temu.

Według raportu o 2% do 59% obniżył się udział zasiewów soi ocenionych na dobry/doskonały. Nadal jest to minimalnie powyżej oceny sprzed roku.

Także bardzo dobry stan pszenicy jarej uległ w ostatnim tygodniu lekkiemu pogorszeniu. Udział ocen dobry.doskonały obniżył się o 3% do nadal wysokich 68%.

Poniedziałkowy raport Crop Progress pokazał, że zbiory pszenicy ozimej są w USA zaawansowane w 77%, co jest nieco poniżej średniej dla tej daty.

 

 

W przypadku kukurydzy, 64% areału oceniono na dobry/doskonały (bez zmian w skali tygodnia) w porównaniu do 65% przed rokiem.

 

 

 

 

Andrzej Bąk

Źródło: USDA