Ceny skupu zbóż w kraju według MRiRW

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe aż ośmiu raportowanych zbóż spadły, a trzech  wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 5-go czerwca 2022.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1712 zł/t, po spadku o 21 zł/t (-1,2%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej obniżyła się o 2,2% (-39 zł/t) do 1695 zł/t.

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1691 zł/t - makroregion Centralno - Wschodni, do 1744 zł/t - makroregion Północno - Zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była nieco większa i zawarła się w przedziale od 1640 zł/t (makroregion Centralno-Wschodni) do 1721 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 43,6%, w tym pszenica stanowiła 41,9%. Udział kukurydzy zwiększył się do 19% (kosztem innych zbóż paszowych), a cena średnia tego zboża praktycznie się nie zmieniła i wyniosła 1455 zł/t.

 

Sprawdź:

Oferty na zboża w Tabeli Ofert - WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 CENY ŚREDNIE skupu W MAKROREGIONACH:

 

 

Ceny zbóż na wykresach:

 

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów
w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2021 i 2020.
- (na podstawie ZSRIR)

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW