Unijne kontrakty na zboża i rzepak zamknęły wtorkową sesję na plusie

Obawy pogodowe utrzymują notowania unijnych kontraktów na zboża w okolicy ubiegłotygodniowych maksimów. Wczoraj zakończył się obrót majową serią pszenicy (stary zbiór), która wyceniona była na 397,5 eur/t, czyli tylko 1 euro wyżej od terminu wrześniowego (nowy zbiór). Kontrakt na rzepak od kilku dni utrzymuje się w okolicy 850 eur/t po tym jak odrobił połowę dużego spadku z przełomu kwietnia i maja.

Deficyt opadów zaczyna być groźny dla upraw we Francji, gdzie tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa dodatkowo zmniejszyło wczoraj swoje szacunki areału pszenicy do 4,8 mln ha, czyli prawie 4% mniej niż przed rokiem. Część rolników przestawiła się na rzepak, stąd areał francuskiego rzepaku powinien wzrosnąć aż o 18% (r/r) do 1,2 mln ha.

W Chicago ceny konsolidują się przed czwartkową publikacją prognoz podaży i popytu przez USDA. Wtorkowy lekki wzrost notowań kukurydzy i soi wynikał z olbrzymich opóźnień w wiosennych zasiewach w USA. Ceny pszenicy ustabilizowały się po tym jak odnotowano lekką poprawę fatalnej kondycji upraw ozimych.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.05.2022:

Andrzej Bąk - eWGT

Źrółlo cen: www,barchart.com