Kukurydza była liderem wzrostów notowań podczas środowej sesji

W przypadku kukurydzy, oprócz niepokojących opóźnień w amerykańskich zasiewach, problemem zaczyna być deficyt wody w dużej części Brazylii, który może ograniczyć drugi zbiór. Oczywiście wojna jest głównym czynnikiem wspierającym ceny zbóż i olejów roślinnych na świecie. Ostatnie analizy wskazują, że to produkcja ukraińskiej kukurydzy i słonecznika najbardziej ucierpi z powodu inwazji rosyjskiej na wschodniego sąsiada.

Pszenica w Chicago lekko potaniała, ale kontrakt w Paryżu ciągnięty był w górę przez kukurydzę i korzystał nadal z osłabiania się euro wobec dolara. Kurs eur/usd spadł wczoraj do 1,055 i był najniższy od pięciu lat. Wyjątkowo drogi dolar ogranicza eksport amerykańskiej pszenicy, ale tworzy lepsze perspektywy dla unijnego eksportu.

Notowania unijnego rzepaku zaliczyły korektę spadkową, ale kanadyjska canola poprawiła w środę swój historyczny szczyt. Przecena kontraktu na nowy zbiór rzepaku była symboliczna, a spadek cen kontraktu majowego jest głównie efektem zbliżającego się końca obrotu (koniec kwietnia).

Olej sojowy i palmowy były w środę najdroższe w historii, ponieważ w czwartek wchodzi w życie zakaz eksportu oleju palmowego rafinowanego z Indonezji (odpowiada za 60% światowego eksportu tego oleju). Wprawdzie na początku tygodnia władze Indonezji wyjaśniły, że zakaz nie dotyczy oleju surowego, ale nie ma w tym względzie jasności. Już w środę (dzień przed wejściem w życie ograniczeń) wojska Indonezji zatrzymały dwa tankowce z ładunkiem olejów i metanolu twierdząc, że łamią one wprowadzony zakaz eksportu.

 

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 27.04.2022:

 Andrzej Bąk - eWGT

Źródlo cen: www.barchart.com