Stabilizacja notowań zbóż i duża przecena rzepaku na wtorkowej sesji

Niewielkie wzrosty odnotowały we wtorek kontrakty na kukurydzę i pszenicę i tylko symbolicznie podrożała soja. Olbrzymia zmienność pozostaje w notowaniach unijnego rzepaku. Wyceny nasion spadły (rugi dzień z rzędu) poniżej 800 eur/t, po wzroście o 10% w ubiegłym tygodniu. Uczestnicy rynku pozostają ostrożni przed dzisiejszą publikacją (18:00 naszego czasu) miesięcznych prognoz podaży i popytu na rynkach rolnych przez USDA.

Duża uwaga skierowana będzie na dane o areale zasiewów pszenicy ozimej w USA oraz na wielkość produkcji pszenicy na półkuli południowej (spodziewana jest korekta w górę). Z drugiej strony korekta w dół powinna dotyczyć zbiorów kukurydzy i soi na tym kontynencie, a wynika z deficytu opadów w Argentynie, Paragwaju i południowej Brazylii.

We wtorek swoje krajowe prognozy zbiorów obniżył brazylijski CONAB. Oczekiwana produkcja soi w Brazylii spadła do 140,5 mln ton (-2,3% od grudnia). Zbiory kukurydzy przewidywane są na 112,9 mln ton (-4,2 mln ton od grudnia).

Dla przypomnienia, grudniowa prognoza USDA zakładała produkcję 118 mln ton kukurydzy i 144 mln ton soi w Brazylii w sezonie 2021/22.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 11.01.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com