Kolejny spadkowy tydzień dla pszenicy i nowe rekordy cen rzepaku - rzut oka na wykresy

Kontrakty na kompleks sojowy, rzepak i amerykańską kukurydzę rosły w pierwszym tygodniu stycznia. Rekordzistą w tym gronie był unijny rzepak, który podrożał o blisko 10% w skali tygodnia i o 1/5 w skali miesiąca. Jednocześnie prawie każdego dnia notowania nasion ustalają nowe historyczne szczyty, a obecne poziomy cen są blisko dwa razy wyższe niż przed rokiem.

Wzrostom notowań soi i kukurydzy w Chicago sprzyjają obawy o poziom produkcji tych upraw w Ameryce Południowej. Zjawisko pogodowe La-Nina daje o sobie znać deficytem opadów w Argentynie i południowej części brazylijskich upraw. Na doskonałe wcześniej warunki upraw trafiła za to pszenica, w przypadku której rekordowe zbiory w Argentynie się kończą.

Pszenica ma za sobą spadkowy tydzień. Dla amerykańskiego kontraktu na pszenicę SRW był to piąty z kolei tydzień zamknięty na minusie, a dla unijnej pszenicy szósty z rzędu tydzień ze stratami. W ciągu tygodnia oba kontrakty spadły na nowe - kilkumiesięczne minima, ale piątkowe odbicie ograniczyło skalę tygodniowej przeceny do ok. 1,5%.

Uczestnicy rynku oczekują, że w publikowanym  w środę (12.01.2022) raporcie, USDA obniży prognozy światowej produkcji soi i kukurydzy, ale kolejny już raz podniesie globalne zbiory pszenicy.

 

 

RZUT OKA NA WYKRESY NOTOWAŃ:

 

GIEŁDA W PARYŻU:

 

 

 

GIEŁDA W CHICAGO:

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż