W środę nastąpiła korekta spadkowa na rynku pszenicy

Kontrakty w Chicago zamknęły środę na minusie, ale tylko dla pszenicy spadek był znaczny. Presja spadkowa wynikała z dalszego umacniania się dolara amerykańskiego i z faktu, że część inwestorów spekulacyjnych zamknęła swoje długie pozycje przed czwartkowym Świętem Dziękczynienia.

Dzienny raport o sprzedaży eksportowej kukurydzy i soi ograniczył skalę przeceny tych kontraktów. W środowym raporcie USDA poinformował o sprzedaży 100.000 ton amerykańskiej kukurydzy do Meksyku i 330.000 ton soi do anonimowego nabywcy.

Giełda w Paryżu:

Grudniowa pszenica potaniała wczoraj o ponad 5 euro/t po zaliczeniu we wtorek historycznego szczytu serii najbliższej - 311,5 eur/t. Skala spadku była jednak mniejsza niż chicagowskiego kontraktu na pszenicę (słabsze euro).

Kukurydza z dostawą w styczniu podrożała w środę o skromne 1 euro do 259 eur/t, co jest najwyższą ceną tej serii, jednak dużo wyżej (nawet 300-320 eur/t) notowana była w lipcu ubiegłoroczna kukurydza.

Rzepak porusza się w tym tygodniu w trendzie bocznym przy dużej zmienności dziennej. 12 listopada seria najbliższa na unijny rzepak wspięła się na historyczny szczyt 715,75 eur/t w notowaniach dziennych i 710,25 eur/t na zamknięciu sesji. Potem nastąpiła kilkudniowa korekta spadkowa, która sprowadziła ceny poniżej 700 eur/t.

 

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 24.11.2021:


 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com