Historyczne maksima unijnej pszenicy i spora przecena rzepaku

Na plusie piątkową sesję zakończyła pszenica. W Chicago kontrakt najbliższy na pszenicę SRW zamknął tydzień w okolicy 9-letnich maksimów, a unijny odpowiednik ustanawiał historyczne szczyty. W Paryżu wycena pszenicy przebiła w ciągu dnia 303 eur/t, by zamknąć piątkowe notowania nieco poniżej 300 eur/t.

Obok pogarszającego się światowego bilansu, notowaniom pszenicy w Paryżu sprzyja wysoki popyt eksportowy na unijne ziarno. Do połowy listopada UE wyeksportowała 10 mln ton pszenicy, a do końca sezonu powinna wysłać na eksport 36,5 mln ton tego zboża i wyprzedzić Rosję w rankingu światowych eksporterów pszenicy. Rekordowe ceny pszenicy notowane są też u konkurencji, czyli w ukraińskich i rosyjskich portach. Rosja aby ograniczyć wzrost krajowych cen, zapowiada wprowadzenie kontyngentów eksportowych na zboża (w tym pszenicę) od początku 2022 roku. W przeszłości takie restrykcje eksportowe zwykle windowały światowe ceny pszenicy. Notowaniom w Paryżu pomogła też plotka o możliwych zakupach francuskiego ziarna przez Chiny.

Najdroższy od 16 miesięcy dolar i silne spadki na rynku ropy (pod wpływem plotek o uwolnieniu rezerw ropy przez USA i Chiny) wywierały presję spadkową na notowania, zwłaszcza amerykańskich kontraktów. Najmocniej na wartości tracił w miniony piątek unijny rzepak i w niewielkim zakresie kukurydza oraz soja (wszystkie wykorzystywane są do produkcji biopaliw).

 

Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 19.11.2021:

 Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www,barchart.com