Zboża w górę, ale rzepak i ropa w dół na zamknięciu środowej sesji

Po obu stronach Atlantyku kontrakty na zboża z nawiązką odrobiły w środę przecenę z sesji poprzedniej. Tradycyjnie już liderem rynku jest pszenica wspierana przez silny popyt eksportowy mimo wysokich cen, ale też przez zakupy ze strony funduszy inwestycyjnych (ochrona przed inflacją).

Co prawda egipski GASC kupił wczoraj tylko 60 tys. pszenicy rumuńskiej, ale Algieria mogła nabyć nawet 600-800 tys. ton pszenicy opcjonalnego pochodzenia w cenie od 382,5 do 384 USD za tonę na bazie CIF. Złagodzenie wymogów jakościowych pozwoliło na wybór ziarna także z basenu Morza Czarnego obok portów bałtyckich, może też z Argentyny i Francji. Swój przetarg na zakup 385 tys. ton pszenicy organizuje także Turcja.

Kukurydza podąża śladem pszenicy mimo, że korzystny bilans na tym rynku pozwoli na wzrost zapasów na koniec sezonu. Ceny kukurydzy w Chicago korzystały w środę z dobrych danych pokazujących wzrost produkcji etanolu, przy spadku zapasów tego biopaliwa. Pierwsze prognozy na przyszły rok zapowiadają spadek areału kukurydzy w USA ze względu na rekordowo drogie nawozy.

Rzepak unijny i kanadyjski zaliczył w środę dużą przecenę, reagując na zachowanie się rynku ropy. Kontrakt w Paryżu spadł wczoraj o ponad 11 euro, do 691,25 euro. Notowania ropy obniżyły się o blisko 3% pod wpływem plotek, że USA i Chiny mogą interweniować na rynku i uwolnić część swoich olbrzymich zapasów surowca. 

 

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 17.11.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com