Na zamknięciu piątkowej sesji przeważały spadki notowań

W Chicago ceny kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję spadły w piątek, mimo że przez większość sesji zyskiwały na wartości. Inwestorzy sprzedawali kontrakty przed długim weekendem (w poniedziałek obchodzony jest w USA Dzień Kolumba), a jednocześnie przed wtorkowym raportem USDA na temat krajowego i światowego rynku zbóż (comiesięczny raport na temat podaży i popytu).

Na minusie zamknęła dzień także unijna pszenica i rzepak. Jedynie mniej płynny kontrakt na kukurydzę nie zdążył przed zamknięciem paryskiej sesji zareagować na przeceny w Chicago.

W skali minionego tygodnia amerykańskie zboża straciły w zakresie 2,0%-2,8%, a notowania soi niespełna 0,3%. Dolar amerykański  umocnił się w minionym tygodniu, wywierając dodatkową presję na notowania zbóż i soi.

Giełda w Paryżu:

W ubiegłym tygodniu unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę ustalały nowe historyczne maksima płacone za tegoroczny zbiór. W skali tygodnia kukurydza podrożała o około 6%, a pszenicy o blisko 2%. Rzepak był w piątek najdroższy w historii, a seria najbliższa przebiła jednodniowe wybicie i szczyt (681,5 eur/t z 29.04.2021) osiągnięty w przeddzień wygasania terminu majowego (stary zbiór). Ostatecznie rzepak zamknął piątek przeceną o blisko 9 eur/t.

 

Zamknięcie piątkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 08.10.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com