Nowe maksima notowań unijnych zbóż i rzepaku na otwarciu tygodnia

W Paryżu rynek zbóż rozpoczął tydzień na plusie. Ceny kontraktu na pszenicę osiągnęły na zamknięciu nowy szczyt na poziomie 266,50 eur/t. Kontrakt na kukurydzę również osiągnął nowy szczyt, testując w ciągu dnia poziom 238 eur/t. Są to historyczne maksima płacone za tegoroczne zbiory. Rzepak nadal korzysta z bijącej rekordy notowań ropy, która ciągnie za sobą ceny olejów roślinnych. Ropa Brent przekroczyła wczoraj poziom 81 usd/b i była najdroższa od ponad sześciu lat.

W Chicago sytuacja na trzech rynkach mocno różni się. Soja i śruta osiągają wielomiesięczne minima (zwykle w październiku) pod presją zbiorów i dobrych raportów o plonach. Kukurydza stabilizuje się, ponieważ informacje o wydajności są mocno rozbieżne, a popyt importowy i droga pszenica równoważą presję wynikającą ze zbiorów.

Notowania pszenicy na giełdzie w Chicago nadal rosły w poniedziałek i osiągnęły 6-tygodniowy szczyt. Jest to efekt obniżenia produkcji i zapasów tego zboża w Stanach Zjednoczonych. W miniony czwartek USDA w raporcie kwartalnym wykazywał zapasy pszenicy w kraju na dzień 1 września na poziomie 1,780 mld buszli, czyli poniżej średnich szacunków analityków i najmniej od 2007 roku. Jednocześnie produkcja wszystkich odmian pszenicy wyniosła w USA tylko 1,646 mld buszli, co było wymikiem poniżej średnich szacunków analityków i najniższymi zbiorami od 19 lat. Za tak fatalną produkcję odpowiada susza w regionie upraw pszenicy jarej na północy USA, która zmniejszyła zbiory odmian jarych o 44% r/r.

USA - Prywatni eksporterzy zgłosili w poniedziałek sprzedaż 426 800 ton kukurydzy z dostawą do Meksyku w sezonie 2021/2022.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji - 04.10.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com