Jęczmień potaniał o 20% w tygodniu kończącym się 11-lipca

Ceny średnie krajowe większości raportowanych przez MRiRW zbóż spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 5-11.07.2021. Największe obniżki cen dotyczą zbieranego właśnie jęczmienia (-11% paszowy i -20% konsumpcyjny). Spadki cen średnich pozostałych zbóż były w analizowanym tygodniu niewielkie. W mniejszości były zboża, które podrożały. Wyższą cenę średnią krajową odnotowało żyto paszowe, kukurydza i pszenżyto.

Według MRiRW pszenica konsumpcyjna było kupowana średnio po 946 zł/t (-4 zł/t w tygodniu), a za ziarno paszowe płacono średnio 986 zł/t (-9zł/t w tygodniu).

Nadal w skali roku ceny obu pszenic są wyższe o 16-22 procent, ale w porównaniu z lipcem 2019 roku zboże to kosztuje aż o 29-34 procent więcej.

W analizowanym okresie wzrósł udział jęczmienia (nowy zbiór) do ponad 10%. Najczęściej przywożonym do punków skupu zbożem była pszenica, w tym konsumpcyjna (35%) i paszowa (25% struktury zakupów). Kukurydza stanowiła jeszcze blisko 18% zakupów.

 

Patrz oferty na zboża na e-WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

 

Notowania zbóż na Matif:

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2020 i 2019.

 

 Andrzej Bąk - eWGT

 Źródło: MRiRW