Pogarszające się perpektywy zbiorów pszenicy wspierają jej ceny

Notowania soi i kukurydzy spadły lekko w Chicago po fali wzrostów. Do spadków przysłużyły się czwartkowe dane pokazujące słaby popyt międzynarodowy na starą kukurydzę i soję pochodzącą z USA oraz mniejszy przerób krajowy soi w czerwcu. Pszenica nadal drożała po obu stronach Atlantyku pod wpływem pogarszających się prognoz produkcji i jakości w kilku kluczowych regionach.

Sucha i upalna pogoda, szkodzi pszenicy jarej uprawianej na północnych równinach USA i na południu Kanady. Upały przetaczają się przez Ukrainę i wiele regionów Rosji, a deszcze (szczególnie we Francji i Niemczech) spowalniają zbiory w Europie i mogą wpłynąć na jakość.

Po SovEcon także rosyjski IKAR obniżył swoją prognozę krajowych zbiorów pszenicy do 82,3 mln ton powołując się na deficyt opadów na terenach upraw jarych.

 

USA - Publikowane w czwartek tygodniowe dane eksportowe (USA) były w górnym zakresie oczekiwań dla pszenicy, w zakresie prognoz dla soi, ale mocno poniżej dla amerykańskiej kukurydzy.

USA - Zamówienia eksportowe netto (tydzień kończący się 8-lipca 2021):

  • Pszenica: 424,7 tys. ton z dostawą w sezonie 2021/22 (zaczął się 1-czerwca). Jest to wynik 46% powyżej średniej z 4 poprzedzających tygodni;
  • Kukurydza: tylko 138,8 tys. ton w tym sezonie (31% poniżej średniej z 4 poprzedzających tygodni) i 133,2 tys. ton w sezonie 2021/22 ;
  • Soja: tylko 21,7 tys. ton w tym sezonie (spadek o 76% w stosunku do średniej z 4 poprzednich tygodni) i 290,8 tys. ton z dostawą w sezonie 2021/22 (zacznie się 1-września).

W USA dane miesięczne NOPA pokazały spadek kruszenia soi w USA do tylko 152 mln buszli, w porównaniu z oczekiwanymi 159 mln buszli i 167 mln buszli w zeszłym roku.

 

Zamknięcie sesji z 15.07.2021:

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: barchart.com, USDA