Rynek pogody utrzymuje się na giełdzie w Chicago

W czwartek w Chicago nadal panowała duża zmienność notowań. W czasie sesji nocnej kontrakty na zboża i kompleks sojowy zyskiwały znacznie na wartości i wspierały notowania w Paryżu. Sesja dzienna przynosiła stopniowe obniżanie notowań, a spora część spadku miała miejsce po zamknięciu handlu unijnymi kontraktami.

Zachowaniem inwestorów amerykańskich rządzi pogoda. Wczoraj zaktualizowane prognozy (według modelu amerykańskiego) pokazały trochę deszczu w ciągu najbliższych dwóch tygodni i chociaż model europejski nadal pokazuje upały i brak opadów na większości obszaru USA, to i tak inwestorzy (spekulacyjni zwłaszcza) przecenili kontrakty. W drugiej części dnia doszedł nowy czynnik prospadkowy w postaci umacniającego się dolara po tym jak pojawiły się plotki, że FED może rozważyć zmiany w swojej polityce ("wspieranie gospodarki poprzez drukowanie pieniędzy").

Piątkowa sesja (jest ostatnim dniem handlu dla czerwcowej serii unijnej kukurydzy) zaczęła się w Paryżu na lekkim minusie dla kontraktów na nowe zbiory zbóż i rzepaku. Nocna sesja w Chicago przynosi jednak wzrosty.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 03.06.2021:

 Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com