Dobre oceny amerykańskiej kukurydzy przeceniły w środę kontrakty na zboża

Pogoda, a nawet same zmieniające się prognozy, maja teraz decydujący wpływ na zachowanie kontraktów w Chicago. We wtorek obserwowaliśmy skokowe wzrosty, gdy przymrozki zagroziły niektórym amerykańskim uprawom, a jednocześnie prognozy na kolejne dwa tygodnie stały się suche i gorące. W środę kontrakty zbożowe reagowały na cotygodniowy raport o stanie i kondycji upraw, który ukazał się po zamknięciu wtorkowej sesji (poniedziałek był w USA dniem wolnym).

Lepsza od oczekiwań kondycja amerykańskiej kukurydzy i poprawa ocen pszenicy ozimej przełożyły się na spadek notowań obu zbóż w Chicago. W swojej pierwszej ocenie USDA zakwalifikowało 76% zasiewów kukurydzy do dwóch najlepszych kategorii. Poprawiła się nieco kondycja pszenicy ozimej (do 48% wzrósł udział upraw dobrych/doskonałych), ale pogorszyła w przypadku pszenicy jarej. Oceny pszenicy jarej, która cierpi z powodu deficytu opadów spadły do tylko 43% dobry/doskonały w porównaniu do 80% rok temu. W konsekwencji notowania pszenicy jarej zbliżyły się do swoich 4-letnich maksimów z początku maja.

Zasiewy zbóż jarych są w USA na ukończeniu wcześniej niż zwykle. Wsparciem dla cen jest jednak upalna pogoda zapowiadana na dwa najbliższe tygodnie w pasie amerykańskiej kukurydzy i soi.

Soja i rzepak (unijny i kanadyjski) drożały wczoraj śladem silnego wybicia na rynku olejów roślinnych. Olej sojowy zyskał w środę ponad 4% osiągając poziom najwyższy od marca  2008 roku. Dzisiaj (czwartek) olej sojowy nadal drożeje i ustanawia już swoje historyczne maksima. Olej palmowy wybił się o 5,5% i kontynuuje wzrost podczas czwartkowej sesji. Tu jednak do historycznych maksimów z 7-go maja brakuje blisko 10%.

Notowania unijnej kukurydzy z dostawą w czerwcu kończą się w ten piątek, stąd przez olbrzymią zmienność przestały być wiarygodne. Kolejny, czyli sierpniowy termin dostawy wyceniono wczoraj na 258,25 eur/t, po spadku o 6 euro. Nowe zbiory kukurydzy kosztują ok. 50 euro/t mniej.

 

Zamknięcie środowej sesji - 02.06.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com