Odmienne zamknięcie na giełdowym rynku zbóż po obu stronach Atlantyku

W czwartek wycena majowej serii rzepaku w Paryżu wystrzeliła o kilkanaście procent, do 685 eur/t (maksimum dzienne). Ma to związek z piątkowym zakończeniem obrotu terminem majowym. Rzepak z nowych zbiorów podrożał o 1% zbliżając się do 500 eur/t. Unijne kontrakty na zboża z nowych zbiorów mocno taniały w czwartek, ale nie dotyczyło to ubiegłorocznej pszenicy i kukurydzy.

W Chicago zmienność w czwartek była niewielka i dopiero w końcówce sesji (po zamknięciu notowań w Paryżu) ceny starych zbiorów kukurydzy i pszenicy odbiły mocniej w górę. Co prawda wczorajsza sesja nie przyniosła nowych dziennych maksimów, ale zamknięcie dnia dla najbliższej serii kukurydzy i pszenicy było najwyższe od początku 2013 roku.

Kukurydza jest lokomotywą ostatnich wzrostów na giełdowym rynku. Spekulacyjne zakupy bazują na zagrożeniach pogodowych w kontekście kurczących się zapasów w USA (też w skali globalnej). Zimna pogoda na początku zasiewów jarych w USA i deficyt opadów w części Brazylii (siewy II uprawy kukurydzy były opóźnione) budzą obawy o zbiory u dwóch największych producentów i eksporterów kukurydzy na świecie. Na szczęście w USA już się ociepliło i zasiewy powinny przyspieszyć, ale prognozy na najbliższy tydzień nie przynoszą potrzebnych opadów deszczu w południowej połowie Brazylii.

 

Publikowane w czwartek amerykańskie dane eksportowe soi przekroczyły oczekiwania analityków, a w przypadku kukurydzy i pszenicy pokazały dobry popyt (były zgodne z przewidywaniami rynku).

USA - Tygodniowe zamówienia eksportowe netto:

obecny sezon / nowy sezon

  • Pszenica: 223,6 tys. ton / 237,7 tys. ton;
  • Kukurydza: 521,3 tys. ton / 553,4 tys. ton;
  • Soja: 292,5 tys. ton / 439,0 tys. ton.

Oczekiwano:

  • Pszenica: 0-300 tys. ton / 200-450 tys. ton;
  • Kukurydza: 0,4-1,0 mln ton / 100-600 tys. ton;
  • Soja: 0-200 tys. ton / 100-200 tys. ton.

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 29.04.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com