Zboża w dół, a rzepak w górę na pierwszej po świętach sesji w Paryżu

Unijna pszenica tanieje przy braku konkurencyjności w stosunku do dostawców z basenu Morza Czarnego. Pokazał to ostatni przetarg organizowany przez Egipt na którym GASC zakontraktował 290 tys. ton pszenicy rosyjskiej i 55 tys. ton pochodzącej z Ukrainy. Dostawa odbędzie się w I dekadzie sierpnia. Cena na bazie CIF (z frachtem) wyniosła nieco ponad 250 usd/t i była o ok. 50 usd/t niższa od tej na przetargu z 11-marca. 

Wyceny unijnego rzepaku ze starych zbiorów oscylują wokół 500 eur/t, a nowe dostawy w okolicy 450 eur/t. Dla ubiegłorocznych nasion oznacza to spadek o blisko 30 euro od historycznych maksimów, ale tegoroczny rzepak od maksimów dzieli tylko 5 euro. Kontrakty na rzepak wspierane są przez drogie oleje roślinne, ale też obawy budzą obecne spadki temperatury i ich wpływ na uprawy ozime.

Pszenica traciła lekko także w Chicago pod presją poprawiających się ocen upraw ozimych. Według pierwszego raportu USDA (dla wszystkich stanów) 53% zasiewów pszenicy ozimej jest w dobrym/doskonałym stanie. To o 9% mniej niż rok temu, ale znacznie więcej niż jesienią.

Amerykańskie kontrakty na kukurydzę i soję pozostają w trendzie bocznym w okolicy wieloletnich maksimów. Notowania wróciły na swoje maksima po rozczarowujących prognozach zasiewów obu upraw w USA (dane ukazały się 31-marca).

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 06.04.2021: